Πρώτος σκόρερ ο Κώστας Σλούκας με 14 πόντους κι 7 ασίστ ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ τελείωσε το ματς με 11 όπως και ο Φαλ. Από τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ο Γκριγκόνις με 13.

Με στόχο να επιβάλλει τον δικό του γρήγορο ρυθμό μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός και κατάφερε να πάρει λύσεις από τον Μιχάλη Λούντζη. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και σε λιγότερο από δύο λεπτά προηγήθηκαν με 7-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επιστράτευσαν την καλή τους άμυνα δίνοντας το σουτ στους γηπεδούχους και με επιμέρους σκορ 19-11 πέρασαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18).

Με τον τρόπο που ξεκίνησαν την αναμέτρηση εμφανίστηκαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με σερί 7-0 μπήκαν μπροστά με 25-19 στο 13’. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετέτρεψαν σε μονόλογο το δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 18-2 μέχρι το 27’ ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (36-21), παρά την αστοχία από τα 6.75 (2/11 τρίποντα). Oι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 7-0 και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο (36-28) βάζοντας τέλος στο κακό τους διάστημα.

Σε χαμηλό ρυθμό με δυνατές μονομαχίες στις δύο πλευρές του παρκέ συνεχίστηκε η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με διψήφιες διαφορές και τον Παναθηναϊκό ν’ αναζητά λύσεις για την επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης. Όσο περνούσε η ώρα η αποστολή του «τριφυλλιού» γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη αφού οι «ερυθρόλευκοι» έβαζαν τις βάσεις για την επικράτηση από τη στιγμή που προηγήθηκαν με 57-40 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το 62-41 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με καλάθι του Λαρεντζάκη μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός προστάτεψε τη σημαντική διαφορά που είχε «χτίσει» τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις λύσεις, ώστε να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52.