Στη Λετονία και την Arena Riga ολοκληρώνει η Εθνική ομάδα τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Eurobasket 2022. Η Ελλάδα που έχει εξασφαλίσει τηγν πρόκρισή της στην τελική φάση, θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (20/2, 16:30) τη Βοσνία Ερζεγοβίνη και τη Δευτέρα (22/2, 19:30) τη Λετονία.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θανάσης Σκουρτόπουλος, έχει καλέσει πολλά νέα πρόσωπα στην 14άδα και είναι χαρακτηριστικό πως επτά από τους παίκτες θα φορέσουν για πρώτη φορά τη φανέλα της Εθνικής Ανδρών.
Συγκεκριμένα ο Γιάννης Κουζέλογλου, ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο Γιώργος Τσαλμπούρης, ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης, ο Δημήτρης Μωραϊτης και ο Νίκος Χουγκάζ κλήθηκαν για πρώτη φορά.
Για το παιχνίδι του Σαββάτου, απέναντι στη Βοσνία Ερζεγοβίνη, εκτός 12άδας θα μείνει ο ο Δημήτρης Κακλαμανάκης του ΠΑΟΚ ο οποίος έχει υποστεί ένα ελαφρύ διάστρεμμα στην ποδοκνημική, το οποίο παρακολουθείται από το ιατρικό επιτελείο. Επίσης εκτός θα είναι σε αυτόν τον αγώνα και ο Κώστας Παπαδάκης της Λάρισας Bread Factory.
Η σύνθεση της Ελλάδας
Ονοματεπώνυμο |
Ημ. Γέννησης |
Ύψος |
Ομάδα |
Βασίλης Καββαδάς |
28.12.1991 |
2.06 |
Ηρακλής |
Δημήτρης Κακλαμανάκης |
25.01.1994 |
2.05 |
ΠΑΟΚ |
Ζώης Καράμπελας |
27.04.2001 |
1.86 |
Περιστέρι |
Δημήτρης Κατσίβελης |
01.10.1991 |
1.94 |
ΑΕΚ |
Γιάννης Κουζέλογλου |
01.04.1995 |
2.07 |
Άρης |
Βαγγέλης Μαργαρίτης |
05.12.1982 |
2.03 |
ΠΑΟΚ |
Βασίλης Μουράτος |
24.11.1997 |
1.92 |
Λαύριο Megabolt |
Δημήτρης Μωραϊτης |
03.02.1999 |
1.94 |
ΑΕΚ |
Kωνσταντίνος Παπαδάκης |
27.09.1998 |
1.91 |
Λάρισα Bread Factory |
Χρήστος Σαλούστρος |
29.03.1990 |
2.02 |
Περιστέρι |
Βασίλης Τολιόπουλος |
15.06.1996 |
1.88 |
Ιωνικός Hellenic Coin |
Γιώργος Τσαλμπούρης |
22.06.1996 |
2.16 |
ΠΑΟΚ |
Νίκος Χουγκάζ |
04.10.2000 |
2.07 |
Ιωνικός Hellenic Coin |
Λίνος Χρυσικόπουλος |
01.12.1992 |
2.07 |
ΑΕΚ |
8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδα |
Β. |
Ν-Η |
Πόντοι |
1. Ελλάδα* |
7 |
3-1 |
293-283 |
2. Βοσνία Ερζεγοβίνη* |
7 |
3-1 |
294-253 |
3. Βουλγαρία |
5 |
1-3 |
300-349 |
4. Λετονία |
5 |
1-3 |
315-317 |
Το πρόγραμμα
Σάββατο 20/2
Ελλάδα - Βοσνία Ερζεγοβίνη 16:30
Λετονία - Βουλγαρία 19:30
Δευτέρα 22/2
Βουλγαρία - Βοσνία Ερζεγοβίνη
16:30Λετονία - Ελλάδα 19:30