Σε διψήφιο αριθμό θα φτάσουν οι αναμετρήσεις του Ρεθύμνου Cretan Kings με τα Τρίκαλα BC Aries, με την κρητική ομάδα να έχει πλέον το προβάδισμα με πέντε νίκες έναντι τεσσάρων της θεσσαλικής, μετά το “διπλό” του πρώτου γύρου με 86-76 στην παράταση (ΣονΝτρέ Τζόουνς 16, Σλαφτσάκης 13 – Μούντι 28π, 9ασ, 47αξ., Γκούντγουιν 14π, 11ρ.).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings μετράει τρεις νίκες στα τέσσερα παιχνίδια που έγιναν στην έδρα του με τις δύο ομάδες να σκοράρουν γύρω στους 80 πόντους σε αυτά, με εξαίρεση την περσινή επίδοση των 56 πόντων των φιλοξενούμενων. Αναλυτικότερα...

*Την περίοδο 2013-14 οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 79-77 (Γκάμπριελ 20, Χαρτ 17 – Μουτακαμπίρ 14, Γιούιν 13)

*Την περίοδο 2014-15, τα Τρίκαλα BC Aries σημείωσαν τη μοναδική νίκη τους στην Κρήτη με 83-81 (Καλαμπόκης 18, Σίμπσον 17 – Χάρις 23, Ινγκραμ 17π, 4ρ, 6ασ.).

*Την περίοδο 2015-16, το Ρέθυμνο Cretan Kings νίκησε δύσκολα με 83-79 (Γιαννόπουλος 18, Στόουν 17π, 11ρ, Σάφτενααρ 14π, 8ρ, 6ασ – Κόντζερ 18, Ρόμπινσον 14).

*Την περίοδο 2016-17, οι Κρητικοί σημείωσαν εύκολη νίκη με 84-56 (Φιτζπάτρικ 20, Κράβιτς 12 – Μανωλόπουλος και Τσαγκαράκης 15).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

*Ο Χριστόφορος Στεφανίδης με το 352ο παιχνίδι του, θα ξεπεράσει τον Κώστα Χαραλαμπίδη και θα φτάσει στη 18η θέση της λίστας της Stoiximan.gr Basket League τον Αντώνη Φώτση.

*Με ένα επιθετικό ριμπάουντ ο Σακίλ Γκούντγουϊν θα φτάσει τα 59, θα ξεπεράσει τον Κένι Γκάμπριελ και θα γίνει ο 7ος της σχετικής λίστας του Ρεθύμνου Cretan Kings.

*O Τράβις Ντάνιελς είχε τουλάχιστον ένα επιθετικό ριμπάουντ σε οχτώ από τα τελευταία εννιά παιχνίδια της ομάδας του.