Το Λαύριο Megabolt ολοκλήρωσε την πιο επιτυχημένη κανονική περιόδο της ιστορίας του, που συνοδεύτηκε από την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, με εντός έδρας νίκη επί της Λάρισας Bread Factory (81-75).

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με την θεσσαλική ομάδα να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 61-58. Οι «Μεταλλωρύχοι», ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις. Με επιμέρους σκορ 23-14 πήραν την 17η νίκη της αγωνιστικής χρονιάς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Λαύριο Megabolt στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Γκλεν Κόζι ο οποίος πέτυχε σε αυτό το διάστημα 11 πόντους με 2 τρίποντα. Ο 29χρονος Αμερικανός γκαρντ ήταν συνολικά ο κορυφαίος των «Μεταλλωρύχων» με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Τον Κόζι ακολούθησαν σε απόδοση ο Βασίλης Μουράτος με 13 πόντους με 3/7 τρίποντα και 7 ασίστ και ο Τζάρεντ Σάβατζ με 13 πόντους με 3/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Τάισον Κάρτερ με 11 πόντους ήταν ο τέταρτος παίκτης του Λαυρίου Megabolt με διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την Λάρισα Bread Factory, που ανανέωσε την παραμονή της στην Stoiximan Basket League, προσπάθησε περισσότερο ο Ουέσλι Γκόρντον, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Καθοριστική για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν η διαφορά των δύο αντιπάλων στα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν 19 έναντι 10 των «Μεταλλωρύχων».

Στα πρώτα 15’ του ματς, το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 32-26, αλλά η Λάρισα Bread Factory σχεδόν τρία λεπτά αργότερα με δύο τρίποντα του Μπράντον Ρας και ένα του Ντεβόν Ουάσινγκτον, προσπέρασε με 40-35.

Η θεσσαλική ομάδα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ρας, Μούρτου και προηγήθηκε με 8 (50-42) στο 25’, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μουράτου, μείωσαν σε 50-49 στο 27’ και στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέτρεψαν το προβάδισμα της Λάρισας Bread Factory.

Με πέντε βολές και ένα τρίποντο του Κόζι, το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 74-67 με 4’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42, 58-61, 81-75.