Η «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ αφού έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 81-79 από τη Μπασκόνια στη «Fernando Buesa Arena» για την τρίτη αγωνιστική της EuroLeague. Πολυτιμότερος για τους «πράσινους» ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος σημείωσε 22 πόντους αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ τριών πόντων, με συνέπεια να χαθεί και η τελευταία ευκαιρία για επικράτηση. Πολλά τα χαμένα ριμπάουντ (15 επιθετικά από τη Μπασκόνια) για τους φιλοξενούμενους και σε κρίσιμα σημεία. Επόμενη δύσκολη αποστολή για την ομάδα του «τριφυλλιού» στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ. Από 16 πόντους πέτυχε οι Φοντέκιο και Γκεντράιτις για τη Μπασκόνια.

Το καλό ξεκίνημα της Μπασκόνια ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ πριν από την συμπλήρωση δύο λεπτών στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το επιθετικό ριμπάουντ και χάρη σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις είχαν το προβάδισμα (15-10) πριν έρθουν οι επτά μαζεμένοι πόντοι του Κέντρικ Πέρι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το τριφύλλι σε θέση οδηγού (15-17). Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν κυρίως στο αμυντικό ριμπάουντ, ωστόσο το πρώτο μέρος βρήκε την ισπανική ομάδα στο +5 (40-35) χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα.

Στην επανάληψη οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με επιθετική αιχμή τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Μάλιστα οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα (57-59 στο 29'), δείχνοντας ότι μπορούν να φτάσουν στη νίκη σε μία αναμέτρηση που όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εκεί, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν σωστές αποφάσεις, ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών με τον Τζέισον Γκρέιντζερ να σημειώνει 2/2 στα 23.6''. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την τελευταία προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω.