Οι «μελανόλευκοι» πήραν μέγαλη ώθηση για την επικράτηση τους από τα 19 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 9 των αντιπάλων τους και από την σπουδαία εμφάνιση του Τέβιν Μακ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 11/20 σουτ εντός πεδιάς.

Πολύ καλή εμφάνιση, επίσης, από τον Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ, 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Συνολικά οι νικητές είχαν 21 ασίστ έναντι 13 του Προμηθέα.

Με δύο τρίποντα του Μακ και μια βολή του Ιμπραχίμ Σίλα στο τελευταίο δίλεπτο, ο Απόλλωνας Carna ολοκλήρωσε την πρώτη περιόδο στο +9 (23-14). Διαφορά που αύξησε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου με κάρφωμα του Σίλα (25-14).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-1 με πρωταγωνιστές τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς, Τζο Τόμασον και Τζορτζ Κόντιτ, και προσπέρασαν με 27-26 στο 16’.

Ο Απόλλωνας Carna, ωστόσο, αντέδρασε και με δύο τρίποντα των Αλόνσο Βερτζ, Μακ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (37-31).

Οι «μελανόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τον Μακ ασταμάτητο και τους Μπόγρη, Βερτζ να τον πλαισιώνουν στην επίθεση, ξέφυγαν με διαφορά 13 πόντων (53-40) στο 27’, ύστερα από επιμέρους σκορ  στο δεύτερο ημίχρονο 16-9.

Ο Απόλλωνας Carna με την άμυνα του είχε εξουδετερώσει την επίθεση του Προμηθέα και το τρίποντο του Έι Τζέι Ντέιβις έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα 15 πόντων (63-48) και «σφράγισε» τη νίκη τους με 3’ και 12’’ να απομένουν για την ολοκλήρωσης της αναμέτρησης.

Από τους ηττημένους του ντέρμπι της Πάτρας προσπάθησε περισσότερο ο Τόμασον με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57.

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στον Απόλλων Carna για τη νίκη. Ηταν ένα παιχνίδι που απωλέσαμε 19 ριμπάουντ,  κάναμε λάθος επιλογές στην επίθεση μας και δεν είχαμε υπομονή για να τις τελειώσουμε όπως έπρεπε. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη ομάδα του Απόλλωνα να πετύχει εύκολα καλάθια, κάτι το οποίο μας κόστισε».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Ηταν μία πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας και μας δίνει αισιοδοξία ότι θα είμαστε και του χρόνου στην Basket League.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε στην έκβασή του παιχνιδιού η άμυνα μας πάνω σε συγκεκριμένους παίκτες, αλλά για να είμαστε ειλικρινείς έπαιξε ρόλο και η κούραση των παικτών του Προμηθέα από την προσπάθεια που έκαναν στον αγώνα της Τετάρτης με την Παρί.  Ομάδες όπως ο Προμηθέας, τις συντηρούν οι σπουδαίοι παίκτες και για αυτό προσπαθήσαμε να τους βγάλουμε εκτός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Από εκεί και πέρα να ευχαριστήσω τον κόσμο για την βοήθεια του στις δύσκολες στιγμές που περάσαμε όλη την χρονιά. Είναι ξεκάθαρό πλέον ότι η επιλογή να περιμένουμε τον Μακ ηταν σωστή.  Ήμασταν άτυχοι που δεν έπαιξε 1 με 1,5 μήνα, αλλά κατά την άποψη μου μπορούσαμε να είχαμε κάνει κάποια νίκη ακόμα στα παιχνίδια που δεν αγωνίστηκε, αλλά και σήμερα βοήθησε σημαντικά παρότι δεν ήταν  100%  έτοιμος.

Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο ώστε να επιβεβαιώσουμε τη παραμονή μας».