Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος όπου και σημείωσε 58 πόντους, καταφέρνοντας να ανοίξει τη διαφορά και να φτάσει στην άνετη επικράτηση, βάζοντας έτσι τέλος και στο σερί των 9 ηττών, παίρνοντας το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο 2023.

Ο Αλόνσο Βερτζ άγγιξε το triple double έχοντας 23 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ  ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Τέβιν Μακ με 20 πόντους και Νικ Γκρίφιν με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά για τον Ιωνικό ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ πριν αποβληθεί στο 38', ο Νούνιεζ τελείωσε με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 10 ασίστ.

Σε αντίθεση με την κατάληξη του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό σερί 5-0 και να μετατρέπουν το 10-8 στου 5' σε 15-8 στο 7', ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 17-13. Ωστόσο στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι Πατρινοί με επιμέρους 10-3, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, με τον Σίλα να κάνει το σκορ 27-16. Η διαφορά αυτή συντηρήθηκε ως και το 18' ωστόσο το τρίποντο του Λέισι και 5 πόντοι από τον Μαυροκεφαλίδη έδωσαν το δικαίωμα στον Ιωνικό να μειώσει σε 35-31 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Απόλλων Carna ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς με δύο τρίποντα του Γκρίφιν, έτρεξε σερί 10-0 σε 2 αγωνιστικά λεπτά και ξέφυγε με 45-31 ενώ με ένα νέο 6-0 ξέφυγαν με 60-37 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Εχοντας βρει ρυθμό στην άμυνα που οδηγούσε σε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ο Απόλλων έκλεισε την τρίτη περίοδο με 66-47 βρίσκοντας άμεσα λύσεις στην προσπάθεια αντίδρασης του Ιωνικού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-53 στις αρχές της 4ης περιόδου όμως και πάλι ο Απόλλων βρήκε λύσεις για να ανοίξει τη διαφορά (77-55 στο 35') αλλά και να τη στείλει και πάνω το +30 (93-61), πριν φτάσει στην επικράτηση με 93-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66.

Φοίβος Κωστής (β. προπονητή Ιωνικού):  Το σημερινό αποτέλεσμα ηταν ότι χειρότερο για εμάς. Είχαμε πει να κρατήσουμε τον Απόλλωνα σε χαμηλό σκορ, όμως δεν μπήκαμε δυνατά. Ηταν θέμα διάθεσης, ειδικά στο β΄ ημίχρονο και  κοιτάζω την στατιστική, αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία.  Συλλέγουμε τα κομμάτια μας και όσο έχουμε μαθηματικές πιθανότητες, δεν θα τα παρατήσουμε. Δίνω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα το ήθελε πιο πολύ, δεν έχω να πω κάτι άλλο να πω».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλωνα Carna):  Ηταν ένα παιχνίδι τελικός για εμάς, καθώς σε περίπτωση ήττας θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Ξεκινώντας ευχαριστώ πολύ τον κόσμο για την παρουσία του και την ώθηση  που έδωσε στα παιδιά, ήταν σημαντικός παράγοντας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί αμυντικά, αλλά στην επίθεση ήμασταν επιπόλαιοι, δύο φορές με προηγηθήκαμε με 10 πόντους και την χάσαμε. Κλειδί ήταν η παρουσία μας στο τρίτο δεκάλεπτο, παίξαμε με αυτοπεποίθηση και ήταν σημαντικά τα τρίποντα που σημειώσαμε σε κατάσταση αιφνιδιασμού.

Η ομάδα είχε αυτοπεποίθηση και αυτό φάνηκε και στο τέλος που ανεβάσαμε ταχύτητα, όμως εκτιμώ ότι ήταν μεγάλη η συμβολή του Μακ και έδειξε ότι  είναι ένα παιδί που θα μας βοηθήσει. Ευχαριστούμε τον κόσμο, θα τον χρειαστούμε και στα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια. Τώρα την στιγμή έχουμε την τύχη στα χέρια μας και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».