Ο Ολυμπιακός ... έχασε μέσα από τα χέρια του μια μεγάλη νίκη στην Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα και την ευκαιρία να κάνει ιδανική αρχή στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν με «τρία στα τρία» επί ισπανικών ομάδων μετά τις νίκες του στο ΣΕΦ στα ματς κόντρα σε Μπασκόνια, Ρεάλ.

Ηττήθηκε με 79-78 από τους «Μπλαουγκράνα» στην παράταση (κ.α. 67-67) για ένα χαμένο ριμπάουντ 7’’ πριν την λήξη. Την μπάλα μετά την άστοχη προσπάθεια του Κόρι Χίγκινς, κέρδισε ο Πιερ Οριόλα, ο οποίος ταυτόχρονα πήρε και φάουλ από τον Μουσταφά Φαλ. Ο Οριόλα με δύο βολές (79-78) έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα, καθώς η προσπάθεια του Κώστα Σλούκα με την εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και του αγώνα ήταν άστοχη.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν νικήσει νωρίτερα, αν δεν ήταν τόσο κακοί στην τρίτη περίοδο σε αντίθεση με την εικόνα που έδειξαν στο υπόλοιπο διάστημα της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (32-27) και στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου είχε ξεφύγει ακόμη και με 8 πόντους (20-12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, δέχθηκε επιμέρους σκορ 28-15, που τον έφερε πίσω στο σκορ 8 (55-47). Στην τέταρτη περίοδο επέστρεψε στο ματς και με σερί 6-0 σε διάστημα λιγότερο του ενός λεπτού, προσπέρασε με 67-65 με 1’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου.

Οι «Μπλαουγκράνα», ωστόσο, οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση με δύο βολές του Κάιλ Κούριτς (67-67), 33’’ πριν την λήξη. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Σλούκας με 14 ποντους και των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 22.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (1), Καλάθης 9 (13 ριμπ., 7 α.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 11 (8 ριμπ.), Σλούκας 14 (1), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 12 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 5, ΜακΚίσικ 10.