Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε ο Κολοσσός Η Hotels, που νίκησε στην έδρα του τον Άρη με 83-72 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου, που είχε επικρατήσει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-12 παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ. Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς που πλέον έχουν 6-14, έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Ο Κολοσσός Η Hotels βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ χτίζοντας διψήφιες διαφορές και συντήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το φινάλε. Ο Θοδωρής Ζάρας με 20 πόντους (7/7 βολές, 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ ο Κερέμ Καντέρ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μιχαΐλο Άντριτς 18 πόντους και ο Ντομινίκ Άρτις 17 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους οι Μίλαν Μιλόσεβιτς και Μάριο Τσάλμερς είχαν από 17 πόντους και ο Δημήτρης Φλιώνης 10. Αξίζει να σημειωθεί πως ο 18χρονος Όμηρος Νετζήπογλου έκανε το ντεμπούτο του στη λίγκα και σημείωσε και τους πρώτους του πόντους (4).

Ο Άρης άρχισε το παιχνίδι με ένα γρήγορο 5-0, γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το σκορ και στο 6' προσπέρασαν με 12-10 με καλάθι του Καντέρ. Ένα μικρό 5-0 έφερε τον Κολοσσό H Hotels στο +5 (20-15) με τους Ροδίτες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με αυτό το προβάδισμα (22-17).

Το τρίποντο του Ζάρα έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (25-17) ενώ στο 14' και πάλι ο ίδιος παίκτης έστειλε την ομάδα του στο +10 κάνοντας το σκορ 30-20. Ο Άρης με τους Μιλόσεβιτς και Τσάλμερς ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 37-35 στο 18' ενώ ο Λιτλ με τρίποντο ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» με 39-40. Ωστόσο ο Κολοσσός H Hotels με γκολ φάουλ του Ζάρα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-40.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους. Κράτησαν τους αντιπάλους τους για τεσσεράμισι αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ και στο ίδιο διάστημα έτρεξαν σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 50-40. Το προβάδισμα του Κολοσσού H Hotels έφτασε και στο +14 με τον Ζάρα να κάνει στο 27' το 58-44, ενώ διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα ως και το φινάλε της τρίτης περιόδου (62-51).

Ο Άρης μείωσε σε 62-57 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ανέβασαν και πάλι την υπέρ τους διαφορά με τον Άντριτς να κάνει στο 34' το 72-61. Ο Σλαφτσάκης με 4/4 βολές μείωσε σε 72-65, αλλά στο επόμενο τρίλεπτο ο Κολοσσός H Hotels με επιμέρους σκορ 11-2 ξέφυγε με 83-67 «κλειδώνοντας» τη νίκη, που κατέκτησε με 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72.

Σάββας Καμπερίδης (προπονητής Άρη): «Δυστυχώς, παρότι ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και δώσαμε το δικαίωμα στον Κολοσσό να τρέξει στο γήπεδο. Αυτό, δημιούργησε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Από ένα σημείο και μετά και κυρίως όταν αρχίσαμε να παίζουμε άμυνα με αλλαγές, καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι.

Νομίζω ήταν καθοριστικό ότι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, για σχεδόν 4-5 λεπτά δεν πετύχαμε καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, είχαμε την ενέργεια για να προσπαθήσουμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι και σε εκείνο το σημείο υπήρξαν μία-δυο αναποτελεσματικές επιθέσεις μας, που δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να μπούμε πιο ζεστά παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό και καλή συνέχεια».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού Η Hotels): «Ήταν ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τη νίκη. Νομίζω ότι οι παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπήκαν στο πνεύμα αυτής της αναγκαιότητας. Νομίζω ότι η άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για άλλη μία φορά. Παίζουν όλη τη χρονιά κάτω από αντιξοότητες, διότι είτε δεν έχουμε προπονηθεί, είτε δεν έχουμε παίξει ένα παιχνίδι πλήρεις. Αλλά, έχουν δείξει χαρακτήρα και καθημερινή προσπάθεια και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο. Για εμάς, τώρα ο στόχος είναι το επόμενο παιχνίδι της Τετάρτης. Πρέπει να συνεχίζουμε να παίζουμε σωστά και μέσα στο ίδιο πνεύμα της ομαδικότητας να τελειώσουμε τη χρονιά, βάσει της προσπάθειας που έχει γίνει από την πρώτη ημέρα που μαζευτήκαμε».