Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν πλέον το ρεκόρ τους σε 5-1 και προσπέρασαν τον Προμηθέα που μετά από την ήττα στο ΣΕφ υποχώρησε στο 4-2, διατηρώντας όμως την καλύτερη επίθεση μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Ο Τόμας Γουόκαπ βρέθηκε σε μία από τις πιο παραγωγικές βραδιές του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και με 20 πόντους με 4/5 τρίποντα και 4/4 δίποντα σε 22 λεπτά ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του. Από κοντά και ο Μουσταφά Φαλ που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και τελείωσε με 15 πόντους έχοντας 7/7 δίποντα αλλά και 8 ριμπάουντ. Για τον Προμηθέα που είδε τον Χαντερ Χέιλ νε μένει άποντος στο πρώτο ημίχρονο (τελείωσε με 13 πόντους αλλά και 4/11 σουτ), πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντονι Κάουαν με 20 πόντους, ενώ ο Χάιμε Ετσενικε προσέθεσε 10.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαν το παιχνίδι τους σε υψηλό τέμπο με τον Ολυμπιακό να βρίσκει πιο γρήγορα ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 17-9 ωστόσο ο Προμηθέας παρότι είχε τον Χέιλ εκτός ρυθμού, μείωσε σε 17-15 με τη διαφορά του ενός καλαθιού να μένει ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου (19-17). Ένα γρήγορο 7-0 όμως του Ολυμπιακού τον έφερε στο +9 (26-17) στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ στα μέσα της, έχτισε και διψήφια διαφορά με το σκορ να φτάνει στο 36-23. Ο Κάουαν προσπάθησε να δώσει επιθετικές λύσεις στον Προμηθέα, που μείωσε σε 41-33, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να αγωνίζεται στην ίδια ταχύητα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας διψήφιο προβάδισμα (51-39).

Ο Προμηθέας έμεινε περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ εντός παιδιάς, βρίσκοντας πόντους μόνο με βολές. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον δικό του ρυθμό με τον Γουόκαπ και τον Κάνααν, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 64-43 στο 24'. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έριξαν ταχύτητα ούτε όταν ο Πίτερς με συνεχόμενους πόντους έκανε το 73-47, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 76-57. Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο στε όλους τους παίκτες του και δοκίμασαν σχήματα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 85-59 στο 33 με τον Φαλ και τον προμηθέα να απαντά με σερί 11-0 με το οποίο μείωσε σε 85-70. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον νεαρό Πρέκα του Προμηθέα να σημειώνει πέντε σερί πόντους, τους πρώτους του στη λίγκα, για το τελικό 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75.