Το Λαύριο Megabolt πήρε στο ΟΑΚΑ τη νίκη στην παράταση επί της ΑΕΚ (97-94, κ.α. 82-82) και το προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφτασε τις 15 νίκες και άφησε την Ένωση στις 14, ύστερα από ένα από τα πιο όμορφα ματς της «ρεγκιούλαρ σίζον» της φετινής σεζόν.

Σε μεγάλο βαθμό η αναμέτρηση κρίθηκε έξω από τα 6,75 μέτρα με τους «Μεταλλωρύχους» να έχουν 14/30 τρίποντα (46%) έναντι 7/20 της ΑΕΚ (35%).

Το Λαύριο Megabolt κατάφερε στο έξτρα πεντάλεπτο να ξεπεράσει το γεγονός ότι η ΑΕΚ οδήγησε το ματς στην παράταση παρότι με 7’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντηση βρέθηκε στο -10 (74-64 για τους φιλοξενούμενους).

Οι «Μεταλλωρύχοι» άρχισαν το έξτρα πεντάλεπτο με τρία τρίποντα των Γκλεν Κόζι, Τάισον Κάρτερ και Ντέβιν Ντέιβις και ξέφυγαν με 91-85, 2’ και 35’’ πριν το τέλος.

Με τρίποντο και καλάθι του Νίκου Ζήση, η ΑΕΚ πλησίασε στον ένα πόντο (95-94) με 9’’ να απομένουν για την λήξη. Αμέσως έγινε φάουλ στον Κόζι, ο οποίος ήταν εύστοχος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στο Λαύριο Megabolt (97-94).

Στην επίθεση της Ένωσης, ο Κέβιν Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ζήσης σε προσπάθεια δύο πόντων μετά το ριμπάουντ. Έτσι οι «Μεταλλωρύχοι» νίκησαν για τρίτη φορά την φετινή σεζόν την ΑΕΚ σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Κάρτερ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων πετυχαίνοντας 24 πόντους με 6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα. Ο 23χρονος Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος μπορεί να σκοράρει με διείσδυση και από μακριά, πήρε ακόμη 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Επίσης πολύ καλοί από το Λαύριο Megabolt ήταν ο Κόζι με 19 πόντους με 3 τρίποντα και 6 ασίστ και ο Βασίλης Μουράτος με 18 πόντους και 8 τελικές πάσες.

Οι 19 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ του Γιανίκ Μορέϊρα δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στην ΑΕΚ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (κ.α.), 94-97.