Οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 23-9 και στη συνέχεια και προκρίθηκαν με 3-2 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Γκριγκόνις με 16 πόντους ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 15. Από το Περιστέρι bwin που θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη σειρά με τον ΠΑΟΚ mateco, ο Φρανσίσκο τελείωσε το ματς με 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης από το ξεκίνημα και το πέτυχαν με επιθετική αιχμή τον Αρτούρας Γκουντάιτις. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με 14-6’ στο 4’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα. Μετά από τρία λεπτά η διαφορά έφτασε στους εννέα (19-10), ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου το Περιστέρι bwin βρήκε την ευκαιρία να μειώσει (23-17).

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να κάνει σερί 5-0 στη δεύτερη περίοδο και για πρώτη φορά να φτάσει σε διψήφια διαφορά (28-17) στο 12’ μετά από τρίποντο του Γκριγκόνις. Με λύσεις από την περιφέρεια, ο Φρανσίσκο σήμανε την αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν στους δύο (36-34) στο 29’. Κάπως έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με καλάθι του Φρανσίσκο στην εκπνοή (41-39) διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 12-0 (53-39) μέχρι το 35’ κυριαρχώντας στις δύο πλευρές του παρκέ. Mετά τον Μάριους Γκριγκόνις και ο Δημήτρης Αγραβάνης μπήκε στην εξίσωση του «τριφυλλιού» στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βάλει τις βάσεις της επικράτησης ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 23-9. Με την διαφορά σε διψήφια επίπεδα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67