Ο Κάουαν τελείωσε το ματς με 38 πόντους (10/10 β., 5/10 διπ., 6/8 τριπ.), ευστοχώντας στο νικητήριο τρίποντο 4’’ πριν από τη λήξη και οδήγησε την πατρινή ομάδα στην επικράτηση.  Ο Προμηθέας ανέβηκε στο 11-6 και άφησε τους Γάλλους στο 10-7, ενώ τους έχει νικήσει δύο φορές με αποτέλεσμα σε πιθανή ισοβαθμία μετά από την 18η και τελευταία αγωνιστική να υπερτερεί στα νοκ άουτ του θεσμού που θα ξεκινήσουν με τη φάση των «16» στις 12 Απριλίου.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, ώστε να μην αφήσουν περιθώρια στην Παρί να διεκδικήσει το ματς ως το τέλος. Με κορυφαίο τον Άντονι Κάουαν που είχε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας προηγήθηκε με εννέα πόντους διαφορά (21-12) στο 7’. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-22).

H ένταση στην απόδοση των γηπεδούχων δεν μειώθηκε καθόλου, με συνέπεια στα μέσα της δεύτερης περιόδου η πατρινή ομάδα να μπει μπροστά με διψήφια διαφορά (38-28) έχοντας αποκτήσει ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 19-14 ο Προμηθέας πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 48-38.

Στην επανάληψη η άμυνα των γηπεδούχων δεν είχε την ίδια ένταση, με αποτέλεσμα η Παρί να βρει επιθετικές λύσεις και όχι μόνο να μειώσει αλλά έφερε την αναμέτρηση στα ίσια με τις βολές του Ουάλας 28’’ πριν από τη λήξη. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κάουαν γράφοντας τον ιδανικό επίλογο για τον Προμηθέα σε μία βραδιά που ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 38 (6), Ντάνγκουμπιτς 6, Κοντίτ 4, Τσαϊρέλης 8, Μουράτος 6 (1), Γκίκας, Σίμπσον 5 (1), Χογκ 8, Κουλμπόκα 9 (2).

Παρί (Γουίβερ): Γουάλας 24 (1), Γκέγκιτς 13 (1), Καμαγκατέ 7, Ντενί 15 (3), Μπεγκαρίν, Σιμς 8, Τουπάν 4, Έβανς 10 (1).