Η ΑΕΚ Betsson με την ήττα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου από το Περιστέρι bwin, έμεινε εκτός εξάδας για πρώτη φορά στην τελευταία 10ετία. Η τελευταία φορά που έγινε αυτό, ήταν στην περίοδο 2010-11 όταν περιορίστηκε στη 13η θέση και υποβιβάστηκε. Στην «Ένωση» στοίχησε ίσως περισσότερο το γεγονός ότι έμεινε στο 5-6 στο γήπεδο της. Αυτό το 45,45% που είχε ως γηπεδούχος μάλιστα είναι το χαμηλότερο ποσοστό νικών της ιστορίας της στη Stoiximan Basket League, αφού το προηγούμενο ήταν το 46,15% των σεζόν 2009-10 και 2010-11 (6-7).

Το Μαρούσι επέστρεψε έπειτα από 12 χρόνια στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα και κατέλαβε τη 10η θέση της κανονικής περιόδου, έχοντας μάλιστα περισσότερες νίκες εκτός (4-7) από εκείνες που είχε εντός έδρας (3-8). Μακριά από το κλειστό του Αγίου Θωμά σημείωνε 82,36 πόντους, έχοντας την 5η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση αλλά δεχόταν 86,45 πόντους, που ήταν το δεύτερο μεγαλύτερο παθητικό.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ΑΕΚ Betsson διεύρυνε το προβάδισμα της έναντι του Αμαρουσίου στην ιστορία αυτών των αγώνων, με το 2/2 που έκανε στην κανονική περίοδο. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν αύριο για 55η φορά στο πλαίσιο της «μεγάλης» κατηγορίας.

Ως γηπεδούχος η «Ένωση» έχει πλέον διπλάσιο αριθμό νικών από εκείνες που σημείωσε το Μαρούσι στην έδρα της. Με τη νίκη μάλιστα της κανονικής περιόδου, έδωσε τέλος στο σερί των τεσσάρων, εντός έδρας ηττών της από το Μαρούσι ενώ παράλληλα πήρε και το προβάδισμα, στη σειρά των αγώνων που έγιναν για το επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Τι έγινε στην κανονική περίοδο: Η ΑΕΚ Betsson νίκησε τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Το ματς της 9ης Δεκεμβρίου στα Άνω Λιόσια είχε δραματική έκβαση αφού κρίθηκε από ένα buzzer beater του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που διαμόρφωσε το τελικό 91-89 (Μιντάουγκας Κουζμίνσας 19π, 7/10δ, 6ρ, Τζόρνταν ΜακΡέι 17, Τσέισον Ραντλ 16π, 4ρ, 3ασ. – Αχμέντ Χιλ 40π, 7/9β, 6/7δ, 7/15τρ, 33 rank, Σακούρ Τζούστον 18π, 9/12δ, 8ρ).

Στο ματς της 16ης Μαρτίου, η «Ένωση» απέφυγε το θρίλερ αφού έφτασε πιο άνετα στην επικράτηση με 90-82 (Σακούρ Τζούστον 20π, 5/7δ, 3/7τρ, 8ρ, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα 19π, 9/14δ, 6ρ. – Τσέισον Ραντλ 17π, 5/7δ, 2/3τρ, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας 16π, 6ρ).

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
2023-24 (Καν.Περίοδος): ΑΕΚ Betsson – Μαρούσι 91-89 (Ο Αχμέντ Χιλ είχε 40 για το Μαρούσι)

ΑΕΚ BETSSON

MILESTONE

* Σε ένα ξεχωριστό, ομαδικό milestone θα φτάσει η ΑΕΚ Betsson μέσα από το αυριανό παιχνίδι, αφού το 7ο αμυντικό της ριμπάουντ θα την οδηγήσει στα 20.000. Έτσι θα γίνει η 5η ομάδα που θα φτάσει σε αυτόν τον αριθμό μετά τον Παναθηναϊκό AKTOR, τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ mateco και τον Άρη Midea.

FACTS / RANKINGS / ΣΕΡΙ

* Η «Ένωση» είχε την καλύτερη επίθεση της κανονικής περιόδου κάτι που έγινε για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά την περίοδο 2001-02. Οι 86,81 πόντοι μάλιστα που σημείωνε κατά μέσο όρο, είναι 2η μεγαλύτερο επίδοση της μετά τους 88,54 της σεζόν 2001-02.

* Το πρώτο εύστοχο δίποντο του Γιάννη Κουζέλογλου, θα τον κάνει τον 47ο στην ιστορία της ΑΕΚ Betsson στη Stoiximan Basket League που θα φτάσει τα 100.

* Ο Τζόρνταν ΜακΡέι με εννιά πόντους θα γίνει ο 39ος ξένος παίκτης του Δικεφάλου που θα φτάσει τους 300 στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ –

+ Η ΑΕΚ Betsson ήταν 1η σε εύστοχες (401) και εκτελεσμένες βολές (518) στην κανονική περίοδο. Ήταν παράλληλα και η πιο εύστοχη ομάδα της κατηγορίας (77,41%).

- Μετά την πρεμιέρα με το Λαύριο Megabolt από το οποίο δέχτηκε 75, η ΑΕΚ Betsson δεν είχε στον δεύτερο γύρο, αμυντικό παθητικό μικρότερο των 82 πόντων.

ΜΑΡΟΥΣΙ

MILESTONE

* Ο Σακούρ Τζούστον απέχει επτά ριμπάουντ από τα 400. Ο Αμερικανός φόργουορντ έφτασε τα 393 μέσα από 58 αγώνες στην κατηγορία (6,77 μέσος όρος).

* Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με εννιά πόντους θα μπει στη λίστα των παικτών του Αμαρουσίου που σημείωσαν 300+ πόντους στη Stoiximan Basket League. Αυτή απαριθμεί, ως τώρα, 46 μέλη.

* Αχμέντ Χιλ (38) και Χάρης Γιαννόπουλος (36) σημείωσαν το 45,67% των τριπόντων του Αμαρουσίου στην κανονική περίοδο (74 από τα 162).

* Ο Αϊζάια Μπρίσκοου ήταν ένας από τους τρεις παίκτες της κανονικής περιόδου, που έφτασαν τους 200+ πόντους, τις 100 ασίστ και τα 100+ κερδισμένα φάουλ. Οι άλλοι ήταν ο Άντονι Κάουαν και ο Έλβαρ Φρίντρικσον.

+ Ο Προμηθέας ήταν η μοναδική από τις 12 ομάδες της κατηγορίας που τελείωσε την κανονική περίοδο έχοντας διψήφιο μέσο όρο εύστοχων τριπόντων (10,72). Στην περσινή σεζόν τρεις ομάδες είχαν ανάλογες επιδόσεις, ο Ολυμπιακός (11,68), ο ΠΑΟΚ mateco (10,72) και ο Παναθηναϊκός AKTOR (10,13).

- Στα εννιά παιχνίδια του φετινού Πρωταθλήματος στα οποία υποχρεώθηκε σε ήττα, ο Προμηθέας δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων.