Ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε με ευρεία νίκη από την έδρα της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (92-63) για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και έφτασε τις πέντε συνολικά επιτυχίες στο 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε σε καταπληκτική βραδιά τον Τζέιλεν Χαντς, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους με 8/10 τρίποντα ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Συνολικά ο ΠΑΟΚ mateco τελείωσε την αναμέτρηση με το εξαιρετικό ειδικά για εκτός έδρας αγώνα 18/34 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ακόμη 14 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 9 των «νεοφώτιστων» ενώ μοίρασε 21 ασίστ έναντι 12.

Από τον ΠΑΟΚ mateco διακρίθηκαν ακόμη ο Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Τάιλερ Πόλεϊ που σκόραρε 12 πόντους με 3/6 τρίποντα. Από την Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ προσπάθησε περισσότερο ο Σάιντ Πριτζέτ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 8/12 σουτ εντός πεδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σκορ, με 20-12 56’’ πριν την λήξη της πρώτης περίοδου με τον 10 πόντους με 2 τρίποντα του Χαντς και 5 πόντους του Φράνκε. Η θεσσαλική ομάδα μείωσε σε 26-21 στο 13’, όμως, ο ΠΑΟΚ mateco με δύο τρίποντα του Νίκου Τσιακμά και ένα του Χρήστου Σαλούστρου ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (42-25) με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Χαντς και τον Φράνκε να έχουν βρει ρυθμό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την διαφορά στους 21 (61-40) λίγο μετά το 25’. Με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου από τους Τάιλε Πόλεϊ, Τζόρνταν Σάιμπερτ και δύο του Χαντς, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ mateco στο +29 (75-46).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 34 (82-48) με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φράνκε λίγο μετά το 32’.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-45, 46-75, 63-92.