Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία στο Top-6 και στις δύο πρώτες φάσεις της Stoiximan Basket League, πριν από την έναρξη των πλέι οφ. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 80-68 στο Αλεξάνδρειο του Άρη Midea και έτσι ολοκλήρωσαν κανονική περίοδο και Top-16 αήττητοι εκτός έδρας.

Πλέον ο μεν Παναθηναϊκός AKTOR θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ mateco, ενώ ο δε Άρη Midea θα αγωνιστεί έχοντας μειονέκτημα, με τον Προμηθέα Πάτρας.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι που στην καλύτερη εμφάνισή του με τα πράσινα είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ θετική ήταν η παρουσία του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ με 6 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 33 λεπτά. Για τους γηπεδούχους ο Σίλβιο Ντε Σόουζα τελείωσε «διπλός» με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 7 πόντους και 7 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, δίχως ωστόσο να μπορέσουν να ξεφύγουν περισσότερο από το 8-14 στο 7', με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-13 υπέρ τους. Με ένα μικρό σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 22-15, με τον Άρη Midea να πλησιάζει (23-26) αλλά τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και πάλι πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +7 (25-32).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ανέβασαν τις επιθετικές τους επιδόσεις, με τον Μωραΐτη να δίνει γρήγορα διψήφια διαφορά στην ομάδα του (29-41 στο 24') και τους γηπεδούχους να ροκανίζουν και πάλι τη διαφορά μειώνοντας σε 41-46 με πέντε σερί πόντους του Χάρελ. Ναν και Μπαλτσερόφκι έστειλαν και πάλι την ομάδα τους στο +10 (43-53 στο 30')  με τους γηπεδούχους ωστόσο να μειώνουν δύο φορές στους πέντε πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Στο 35' ο Σαμοντούροβ έκανε το σκορ 56-72 με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 17 πόντους (63-80) πριν ο Άρης Midea μειώσει στο τελικό 68-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 25-32, 43-53, 68-80.