Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα ανέβασαν την απόδοση τους έχοντας 10/24 τρίποντα (41%) και 21 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους Μίτρου-Λονγκ είχε 14 πόντους και ο Τζόε Ράγκλαντ με 13. Από το Λαύριο Megabolt Γκόντικας και Θόρντον είχαν από 12 πόντους.

To Λαύριο Megabolt ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση κι εκμεταλλεύτηκε τα επτά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Περιστερίου bwin στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-12 στο 8’, έπειτα από καλάθι του Κώστα Γόντικα που έδινε πολλές λύσεις στην επίθεση. Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη έπιασαν τόπο καθώς οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0 μειώνοντας στον έναν (20-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Το Περιστέρι bwin βελτίωσε την άμυνα του οδηγώντας σε λάθη του γηπεδούχους, με συνέπεια να βρει λύσεις στο transition και να πάρει προβάδισμα με 24-22 στο 13’. Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-5, με συνέπεια να προηγηθούν 30-25. Με τον Τζόε Ράγκλαντ να δίνει λύσεις η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 38-34.

Mε σαφώς διαφορετική προσέγγιση μπήκε στην επανάληψη το Περιστέρι bwin με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-36) στο 23’ με τρίποντο του Λοβ. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έφταναν πιο κοντά στον στόχο τους από τη στιγμή που περιόρισαν τους παίκτες του Λαυρίου Μegabolt. Το 68-49 στο 34’ ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο στο Περιστέρι bwin για να φτάσει στην επικράτηση χωρίς ν’ ανησυχήσει στον χρόνο που απέμενε.

δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86

Κώστας Μέξας (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας σήμερα, απέναντι σε μια ομάδα πολύ ποιοτική, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Για ένα ημίχρονο ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί, παρά τις απουσίες που είχαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι ήταν πολύ δυνατό, μας έβγαλε εντελώς εκτός ρυθμού και πήρε μια δίκαιη νίκη. Πρέπει να ξεκουραστούμε 4-5 μέρες και να επανέλθουμε φρέσκοι στις προπονήσεις ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος, για να πετύχουμε τους στόχους μας. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και για άλλη μια φορά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους του Λαυρίου που βρέθηκαν στο γήπεδο και μας στήριξαν».

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Ξέραμε ότι το Λαύριο παίζει πάρα πολύ καλά τελευταία, μετά τις αλλαγές που έκανε. Νίκησε τον Προμηθέα, το Μαρούσι εκτός έδρας, έχασε από τον ΠΑΟΚ mateco στην παράταση. Μας έδειξε ότι πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί και να αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι με πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες η ομάδα ταξιδεύει συνέχεια, για πολλά παιδιά είναι κάτι καινούριο αυτό. Αντιδράσαμε καλά, ακόμα καλύτερα από ότι είχαμε κάνει στην Καρδίτσα, ειδικά μετά τα πρώτα επτά λεπτά που δεν ήμασταν καλοί. Για τα υπόλοιπα 32 λεπτά δεχθήκαμε 40 πόντους και βάλαμε κοντά στους 70. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, έχει κάνει τρομερά βήματα προόδου τους τελευταίους δύο μήνες. Αυτή τη στιγμή έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι κυπέλλου μπροστά μας πριν την διακοπή και θέλουμε κάποιες καλές προπονήσεις τις επόμενες μέρες για να είμαστε έτοιμοι».