Ο Προμηθέας δεν ήταν ανταγωνιστικός στο δεύτερος με συνέπεια να ηττηθεί με 100-83 από την Χάποελ Τελ Αβίβ στο «Δ. Τόφαλος» για την ένατη αγωνιστική στο EuroCup.

Την τρίτη ήττα του στα τελευταία τέσσερα ευρωπαϊκά ματς και την τέταρτη σε εννέα αγώνες στο EuroCup γνώρισε η πατρινή ομάδα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλά ποσοστά, ωστόσο στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου κατάφεραν να είναι συνεπείς στο πλάνο τους κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, όμως στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα με επιμέρους σκορ 36-21, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 20 πόντους διαφορά (73-53).

Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάνγκ ο οποίος σημείωσε 17 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μακ Ρέι σταμάτησε στους 26.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιανγκ 17 (3), Κοντίτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7 (2), Γκίκας, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13 (1), Κουλμπόκα 14 (4).

Χαποέλ Τελ Αβίβ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μάνφορντ 15 (2), Μπένι 3 (1), Τιμόρ 9, Χόαρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26 (2).