Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την κανονική περίοδο με νίκη στο Αγρίνιο επί του Μεσολογγίου BAXI (84-69) που «αποχαιρέτησε» την Stoiximan Basket League μετά από την «παρθενική» συμμετοχή του στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήθελε να βρει ρυθμό εν όψει της συμμετοχής του στα Playoffs, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν ισχυρό κίνητρο καθώς ήταν δεδομένο πριν την έναρξη του ματς ότι επιστρέφουν στην Α2.

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ Άρης Λυκογιάννης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και πρώτος σκόρερ ήταν ο Έλστον Τέρνερ με 12 πόντους με 5/9 σουτ εντός πεδιάς. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ακόμη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τον Ζερμέιν Λοβ, που σκόραρε 11 με 3/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Τον Δημήτρη Κακλαμανάκη ο οποίος, επίσης, πέτυχε 11 πόντους και τον Σαγκάμπα Κονατέ, που είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.Από τους γηπεδούχους ο Γιάννης Σαχπατζίδης είχε 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με σερί 11-0 σε διάστημα δύο λεπτών και το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τέρνερ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (47-32) με 1’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο τρίποντα του Μπο Μπιτς αύξησαν την απόσταση των δύο αντιπάλων στους 20 πόντους (66-46), 51’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά μειώθηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά της συνάντησης με καλάθια των νεαρών του Μεσολογγίου BAXI, Αλέξανδρου Σταματογιάννη, Θανάση Χονδρογιάννη και Δημήτρη Γράβα, έως τους 12 πόντους (81-69), με 47’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Νώντας Παπαντωνίου διαμόρφωσε με τρίποντο του τελικό 84-69 για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84.