Στην Basket League ΟΠΑΠ θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Κολοσσός καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του μετά από τη νίκη με 72-60 επί του Ηλυσιακού. Σε δύσκολη θέση οι Ιλισιώτες.

Η νίκη που έψαχναν στη Ρόδο ώστε να «καθαρίσουν» με την υπόθεση παραμονή ήρθε και μάλιστα απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε ακριβώς τον ίδιο στόχο. Ωστόσο μετά από το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που... χαμογέλασαν, μιας και οι «κιτρινόμαυροι» μετά και από τη νίκη του Πανελευσινιακού έμειναν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Ηλυσιακός παρότι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πεντάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 5-11 δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Οι παίκτες του Κολοσσού βρήκαν ρυθμό, ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-16. Έκτοτε δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και στο 25’ προηγήθηκαν με +16 (49-33). Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως με εξαίρεση το 64-57 στα μέσα της τέταρτης περιόδου δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-31, 55-43, 72-60

* Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο Κολοσσός ΒΑΠ βράβευσε τον Νίκο Χατζή που από την περασμένη εβδομάδα είναι ρέκορντμαν συμμετοχών και αρχισκόρερ της Basket League ΟΠΑΠ.