Χάρη στην εξαιρετική τρίτη περίοδο όπου άνοιξε τη διαφορά, αλλά και με παίκτη κλειδί στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Βασίλη Μουράτο, ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, επικρατώντας με 78-71 του Απόλλωνα Carna για την 9η αγωνιστική της Basket League. Με αυτό το αποτέλεσμα ο προμηθέας έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών που μετρούσε και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-4, ανώ ο Απόλλωνας Carna υποχώρησε στο 3-6 παραμένοντας δίχως νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις μακριά από την Περιβόλα.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε επιμέρους σκορ 23-6 στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας έτσι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα ομως ο Μουράτος με 8 σερί πόντους «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μουράτο να έχει 16 πόντους και τους Κάουαν και Κουλμπόκα από 14. Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Βετούλας είδε τον Γκρίφιν να έχει 23 πόντους, αλλά και τον Καράμπελα να τελειώνει με 19 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας Carna με τους Γκρίφιν και Σιλά πήρε από νωρίς προβάδισμα στο παιχνίδι και έφτασε να προηγηθεί με 20-12 στο 7' πριν ακολουθήσει ένα σερί 10-0 από τον Προμηθέα με το οποίο ανέτρεψε την εικόνα και πήρε εκείνος προβάδισμα με 22-20. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν το 29-24 στο 12' με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, όμως ο Γκρίφιν με δύο τρίποντα έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα Carna. Ενα νέο σερί, 9-0, του Προμηθέα, του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 41-35 και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (41-37).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους αντιπάλους τους δίχως σκορ για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και τρέχοντας σε αυτό το διάστημα σερί 11-0 ξέφυγαν με 52-37. Με ένα ακόμη γρήγορο σερί 7-0 η διαφορά έφτασε στους πόντους, 62-42, πριν ο Κάουαν κάνει το 64-43 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Καράμπελας και Μαστρογιαννόπουλος έχτισαν σερί, αυτή τη φορά για τον Απόλλωνα Carna που με το 11-0 στο πρώτο τετράλεπτο της 4ης περιόδου, μείωσε σε 64-55, ενώ ο Καράμπελας μείωσε ακόμη περισσότερο, σε 67-59 στο 36'. Σε εκείνο το σημείο ο Βασίλης Μουράτος με δύο διαδοχικά τρίποντα κράτησε τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας (73-62) ενώ με μία βολή διαμόρφωσε το 78-69 σχεδόν ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Ο Καράμπελας μείωσε σε 78-71 ομως ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Προμηθέα, που με το κάρφωνα του Κουλμπόκα έφτασε στη νίκη με 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71