Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ καθώς μάζεψε μόλις 17, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 44, ενώ σούταρε μόλις με 39% στα δίποντα (14/36). Παράλληλα είδε βασικά του στελέχη να είναι ιδιαίτερα άστοχα με τον Τρέβις Σίμπσον να έχει 0/7 σουτ και τον Αντονι Κάουαν 2/7.

Για 8' αγωνιστικά λεπτά ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 22-19. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μέσα στο επόμενο τετράλεπτο έτρεξαν σερί 13-0 με το οποίο ξέφυγαν με 35-19, ενώ στη συνέχεια άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά σημειώνοντας 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πατρινοί επέστρεψαν από τα αποδυτήρια έχοντας να καλύψουν το -28, μία διαφορά που επί της ουσίας δεν κατάφεραν να τη ροκανίσουν παρά την καλύτερη εικόνα που είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Χαποελ συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, μοίρασε συνολικά 30 ασίστ και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον Προμηθέα να κάνει το παιχνίδι του. Η διαφορά ανέβηκε και άλλο στη συνέχεια με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους νικητές να επικρατούν με 108-69 με τον Τόμασον να έχει ρίξει με βολές τη διαφορά κάτω από τους 40 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69.

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Χάρελ 6 (1), Μάνφορντ 11, Μπένι (1), Τιμόρ, Χόαρντ 23, Ζάλμανσον 8, Ονουάκου 16, Γκινάτ 18, ΜακΡέι 9 (2), Μπράουν 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (3), Μουράτος 2, Χογκ 8, Κουλμπόκα 14 (2), Κόντιτ 5, Γκίκας 5 (1), Τόμασον 16 (2), Τανούλης.