H Λάρισα έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ωστόσο οι «πράσινοι» νίκησαν με 87-77 κι έκαναν το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης στα playoffs της Stoiximan Basket League.

Με 20 πόντους του Νεμάνια Νέντοβιτς και 18 του Ιωάννη Παπαπέτρου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στον στόχο τους ενώ από τη Λάρισα ο Στέφαν Μούντι σημείωσε 29 πόντους, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς με τον Μούντι να εκτελεί από τα 6.75 κι έχοντας εξαιρετική δημιουργία με αποτέλεσμα να μπουν μπροστά με 25-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε με επιθετική αιχμή τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Μαζί με τον Παπαπέτρου οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Λάρισας, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 29-14 και να μπουν μπροστά με 49-39 στο ημίχρονο.

Η καλή εικόνα των φιλοξενούμενων  συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς μάζεψαν τη διαφορά στους τέσσερις (59-55 στο 26'), ο Μούντι έβαλε πέντε σερί για το 61-60 στο 27', όμως μέχρι εκεί πάλεψε η Λάρισα. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα δημιούργησαν νέο διψήφιο προβάδισμα (70-60). Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε στους έξι (76-70) στο 35', ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και ο Παναθηναϊκός πήρε στο προβάδισμα στα ημιτελικά των playoffsαπέναντι σε ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77