Τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και τις πέντε συνολικά στο πρωτάθλημα έφτασε το Περιστέρι bwin καθώς επικράτησε με 85-79 του Λαυρίου MEGABOLT για την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Η καλή παρουσία που είχε το Περιστέρι bwin στη δεύτερη περίοδο του έδωσε ώθηση να ελέγξει το ματς και το έκανε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίρο Μπίλαν με 14 πόντους ενώ από το Λαύριο MEGABOLT που παραμένει χωρίς νίκη στη Basket League, ο Αρ Τζέι Κόουλ σημείωσε 24 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

Mε 42% (8/19) από τα 6.75 το Περιστέρι bwin κατάφερε ν’ ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στη διάρκεια του πρώτου μέρους με συνέπεια να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με επτά πόντους διαφορά (43-36). Η εκκίνηση της αναμέτρησης πάντως, ήταν διαφορετική καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό.

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 22-13 στο 8’, έπειτα από το έμμεσο τρίποντο του Φλαγκ. Όσα «έχτισε» μέχρι εκείνο το διάστημα το Λαύριο MEGABOLT δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να φέρουν ξανά το ματς στα ίσια (31-31), στα μέσα της δεύτερη περιόδου, με το εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη. Η συνέχεια έγινε πιο απλή για το Περιστέρι bwin που σε αυτό το δεκάλεπτο ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 23-10.

Μέσα από την άμυνα ζώνης προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να βάλουν δύσκολα αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη «διάβαζαν» σωστά τις επιθέσεις τους και μάλιστα με επιμέρους σκορ 12-7, προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά (55-43) στο 25’ με καλάθι του Μπίλαν. Η συνέχεια δεν ήταν τόσο εύκολη για τους φιλοξενούμενους αφού το Λαύριο MEGABOLT αντέδρασε με επιθετική αιχμή τον Αρ Τζέι Κόουλ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (62-57) λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, παρά το γεγονός ό, τι συνέχισαν να είναι άστοχοι από τα 6.75.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στην τελευταία περίοδο. Παρά το γεγονός πώς το Λαύριο πίεζε για να επανέλθει, η ομάδα των δυτικών προαστίων, είχε συνεχώς απαντήσεις με πέντε παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και το Περιστέρι bwin να συνεχίζει το νικηφόρο σερί σε αντίθεση με το Λαύριο MΕGABOLT.

Tα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85