Ο Παναθηναϊκός άργησε να βρει ρυθμό στην Κωνσταντινούπολη, «σπατάλησε» το πρώτο ημίχρονο και εν τέλει γνώρισε την ήττα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, με 88-69 για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ηταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους «πράσινους» που πλέον υποχώρησαν στο 6-9 και βρίσκονται στην 13η θέση, δύο νίκες μακριά από την 8άδα. Στο 8-7 ανέβηκε η τουρκική ομάδα.

Η ελληνική ομάδα ήταν ιδιαίτερα άστοχη στο πρώτο ημίχρονο (10/32 σουτ) είχε ίδια αναλογία ασίστ με λάθη, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον ήταν άποντος στα 16 λεπτά που είχε χρησιμοποιηθεί. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Κλάιμπερν (15 πόντοι στο πρώτο μισό) και κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς τη διαφορά. Με ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με 21-10 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου ενώ πολύ γρήγορα το σκορ έγινε 32-16. Η διαφορά των 16 πόντων διατηρήθηκε ως και το φινάλε του πρώτου μέρους με την Εφές να προηγείται μνε 42-26.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Ο Μπέικον «συνδέθηκε» με το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και τη διαφορά ασφαλείας. Στο 27' ο Μπέικον μείωσε σε 58-45 με τρίποντο, όμως η Εφές έτρεξε επιμέρους 9-3 ως το τέλος της περιόδου κλείνοντας το δεκάλεπτο με 67-48.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 79-66 στο 36' με τρίποντο του Λι. Και πάλι όμως η Εφές είχε απάντηση και με νέο σερί 9-0 προηγήθηκε με 88-66 ένα λεπτό πριν από το τέλος και πριν ο Παπαγιάννης με τρίποντο διαμορφώσει το τελικό 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 11 (3), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 23 (5 τρίπ., 10 ριμπ.), Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίτσιτς 19 (3), Εμπαγέ 11 (3), Ντάνστον 13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2, Λι 6 (1), Παπαγιάννης 9 (1), Γουίλιαμς 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20 (4), Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 9 (2), Μαντζούκας 6 (2).