Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις λίγες ημέρες μετά από την πρόκρισή του στο Final-4 της Ευρωλίγκας και πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 100-66 του Κολοσσού H Hotels στο φινάλε του Top-6, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για τα πλέι οφ που εκκινούν εντός της εβδομάδας.

Παίρνοντας σκορ και από τους 10 παίκτες που αγωνίστηκαν και έχοντας έξι με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό από τα μέσα της δεύτερης περίοδο και έφτασε άνετα στη νίκη. Κορυφαίος ο Μόουζες Ράιτ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεκς Πίτερς με 20 πόντους ενώ ξεχωριστό χειροκρότημα δέχθηκε ο Γιώργος Τανούλης που τελείωσε με 8 πόντους. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με τραυματισμό τον Πετρούσεφ. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Άντριου Γκάουντλοκ τελείωσε με 16 πόντους ενώ ο Σίμι Σίτου είχε 12.

Η ομάδα της Ρόδου μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, και με τρίποντο του Γκάουντλοκ ξέφυγαν με 14-9 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 που τους έδωσε το πρώτο τους προβάδισμα ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 23-19. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 10-0 που τον έστειλε στο +14 με τον Κολοσσό H Hotels να μην μπορεί να ροκανίσει τη διαφορά και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 37-48.

Ένα νέο σερί 8-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, άνοιξε κι άλλο τη διαφορά με τον Παπανικολάου να κάνει το 37-56. Κάνααν και Ράιτ έχτισαν έναν νέο σερί 10-0 για το 40-66 με τον πρώτο να είναι εκείνος που έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους για το 46-77. Στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστές τους Λούντζη και Τανούλη, ο Ολυμπιακός συντήρησε το προβάδισμα του στα επίπεδα των 30 πόντων φτάνοντας στη νίκη με 100-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100.

Γιώργος Μπαρτζώκας (προπονητής Ολυμπιακού): «Για αρχή συγχαρητήρια στον Κολοσσό H Hotels Collection για την παρουσία του σ’ όλη τη χρονιά. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να μείνουν σε αγωνιστικό ρυθμό με από 22 ημέρες χωρίς παιχνίδι. Οπότε ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι δεν θα ήταν πολύ αγωνιστικοί. Ήρθαμε με σκοπό να νικήσουμε, να μην χάσουμε τη μέρα, να παίξουμε με ένταση όσο μπορούμε τηρουμένων των αναλογιών και να φύγουμε υγιείς. Δυστυχώς, στο τελευταίο δεν τα καταφέραμε, γιατί είχε ένα διάστρεμμα ο Πετρούσεφ και ελπίζουμε να μην είναι σοβαρό. Για μία ακόμη φορά συγχαρητήρια στον Κολοσσό H Hotels Collection».

Κούρο Σεγούρα (προπονητής Κολοσσού H Hotels Collection): «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη και την πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας. Για εμάς ήταν ένα πραγματικά δύσκολο παιχνίδι. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα 7-8 λεπτά, αλλά όταν βρήκαν ρυθμό ήταν δύσκολα για εμάς. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε την έντασή μας κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας που δεν παίζαμε. Αλλά, τώρα έχουμε να σκεφτούμε τα Playoffs. Ολοκληρώσαμε το Top 6 χάνοντας στην έδρα μας από τον Ολυμπιακό και θα ήθελα να τελειώσουμε αλλιώς. Τώρα, θα πρέπει να μπούμε σε ρυθμό Playoffs, έχοντας στόχο τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι bwin στο πρώτο ματς. Μετά ελπίζουμε να έχουμε γεμάτο γήπεδο στο δεύτερο ματς, με τον κόσμο στον πλευρό μας, για να προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό».