Ο Παναθηναικός άγγιξε την ανατροπή στη Βαρκελώνη, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα έμεινε δίχως σκορ και γνώρισε την ήττα με 74-68 για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» με αυτό το αποτέλεσμα υποχώρησαν στο 6-8 ωστόσο παραμένουν κοντά σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη οκτάδα, τη στιγμή που οι Ισπανοί έφτασαν στο 10-4 και «έπιασαν» στην πρώτη θέση της Φενέρμπαχτσε.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν από το -17 με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο, μείωσαν στον πόντο ωστόσο στα τρία τελευταία λεπτά της αναμέτρηση δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι η ανατροπή τους δεν ολοκληρώθηκε.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα μπήκε μπροστά στο σκορ και άνοιξε τη διαφορά, φτάνοντας να προηγείται με 14-4 πριν από το πρώτο πεντάλεπτο ενώ σημειώνοντας 28 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 28-12. Τα ποσοστά των γηπεδούχων στη συνέχεια έπεσαν αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα μιας και ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα άστοχος.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Ελληνική ομάδα πίσω με 13 πόντους (43-30) όμως από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άρχισε να αντιδρά. Με συνεχόμενους πόντους του Γκουντάιτις κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (47-39) αλλά δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να ξεφύγει και πάλι με 55-41 και να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο με 62-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με ηγέτη του Μπέικον, βρήκε ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 7-17 και ένα σημαντικό τρίποντο από τον Μαντζούκα μείωσε σε 69-68 στο 37'. Στη συνέχεια όλα πλήρωσε την «αφλογιστία» του. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε με τους Σατοράνσκι και Βέσελι και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1) , Βέσελι 15, Κάλινιτς 10 (2), Σατοράνσκι 13 (1), Λαπροβίτολα 9 (3), Χίγκινς 3 (1), Τόμπι , Κούριτς , Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4), Νάτζι 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 4, Λι 3 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19, Πονίτκα 9, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10.