Ο Προμηθέας κυριάρχησε στην αναμέτρηση μετά το πρώτο δεκάλεπτο (28-27) με εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (18/31) και αναγκάζοντας τον αντίπαλο του να κάνει 4 παραπάνω λάθη.

Ο Χάντερ Χέιλ με 25 πόντους με 5/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα αλλά και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Τον Αμερικανό σκόρερ ακολούθησαν σε απόδοση για τον Προμηθέα, ο Άντονι Κάουαν με 13 πόντους και 5 ασίστ, ο Κάμερον Ρέϊνολντς με 14 πόντους με 3 τρίποντα, ο Αντώνης Κόνιαρης με 11 πόντους και 3 ασίστ, ο Κρις Κόφεϊ, επίσης, με 11 πόντους και 4 ασίστ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 10 πόντους.

Ο Τσαντ Μπράουν που έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ προσπάθησε περισσότερο για τους φιλοξενούμενους.

Ο Απόλλων Carna άρχισε καλύτερα το ματς και με 11 πόντους με ένα τρίποντο του Βασίλη Μουράτου προηγήθηκε με 22-19, 3’ και 39’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο σκορ (34-33) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας αντέδρασε και με σερί 11-0 με δύο τρίποντα του Χέιλ και ένα του Κάουαν, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (44-34) 5’ και 44’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +17 και με 61 πόντους ενεργητικό (έναντι 44 του Απόλλωνα Carna) με τους Ρέϊνολντς, Κόνιαρη να ευστοχούν σε δύο τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 33-17.

Στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και η διαφορά να φτάσει τους 41 για πρώτη φορά στο 36’ (99-58).

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68.