Σε μία από τις καλύτερες ευρωπαϊκές του βραδιές, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στην ιταλική Βίρτους Μπολόνια φτάνοντας στο εντυπωσιακό 117-71 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και παράλληλα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-4 παραμένοντας στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας 61 πόντους και έχοντας το πόδι στο γκάζι μέχρι και το φινάλε φτάνοντας έτσι στην πιο παραγωγική τους εμφάνιση στη διοργάνωση με τους 117 πόντους που σκόραραν, αλλά και με τις 33 ασίστ που μοίρασαν και τα 18 τρίποντα που σκόραραν (ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή της), όσο και με τις 152 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε τις... διαθέσεις τους, καθώς ήδη από το πεντάλεπτο είχε ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-9) ξεπερνώντας τους 30 πόντους στην πρώτη περίοδο (31-15). Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (41-20) με την επίθεση των Πειραιωτών να μοιάζει ασταμάτητη. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας σημειώσει 61 πόντους και έχοντας βάλει τις βάσεις για την 8η νίκη του.

Το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, ο Σάσα Βεζλενκοφ, έστειλε την ομάδα του στο +32 (71-39) με τρίποντο στο 24' με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 84-55. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν ακόμη πιο φουριόζοι στην τέταρτη περίοδο. Με ένα σερί 13-0 το σκορ έγινε 101-59 στο 34' ενώ το τρίποντο του Πίτερς ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος που έκανε το σκορ 114-68 «έσπασε» το προηγούμενο ρεκόρ σκοραρίσματος της ομάδας (113 κόντρα στην Ολίμπια το 2007). Η διαφορά έφτασε και στο +47 πριν ο Σενγκέλια διαμορφώσει το τελικό 117-71.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2), Κάναν 9 (3), Λαρεντζάκης 11 (3), Φαλ 15, Σλούκας 8 (1), Βεζένκοφ 19 (4), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ 5, Πίτερς 15 (3), Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 13 (1).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 9 (1), Μάνιον 2, Παγιόλα, Μπακό 10, Τζαϊτέ 7, Λούντμπεργκ 3 (1), Σενγκέλια 9, Χάκετ 6, Μίκι 12, Γουίμς 7 (1), Οτζελέγε 3 (1), Τεόντοσιτς 3 (1).