Ο Ολυμπιακός πέτυχε την ένατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου για την Basket League, εκτός έδρας επί του ΠΑΟΚ mateco με διαφορά 20 πόντων (88-68), ενώ προηγήθηκε και με 32 (73-41) 1’ και 24’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» βασίστηκε στην υπεροχή του κοντά στο καλάθι και στο μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ τους. Ο Ολυμπιακός είχε διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ (16-8) και πέτυχε 10 παραπάνω πόντους μέσα από την ρακέτα (44-34). Πήρε, επίσης, από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο 44 πόντους έναντι 23 του «Δικέφαλου του Βορρά».

Ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Αζάϊα Κάνααν έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης των «ερυθρόλευκων» πετυχαίνοντας 9 και 10 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 17 πόντους με 8/12 σουτ εντός πεδιάς και ο 27χρονος φόργουορντ πέτυχε 16 πόντους ενώ έκανε νταμπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε ακόμη δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τον Τζόελ Μπολομπόϊ ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με 7/11 δίποντα και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που είχε 10 πόντους.

Η καλύτερη περίοδος στον αγώνα για τον Ολυμπιακό ήταν η τρίτη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει από το πρώτο ημίχρονο ένα σημαντικό προβάδισμα 17 πόντων (48-31) και με σερί 16-0 που άρχισε από το 22’ του ματς και ολοκληρώθηκε 4’ και 25’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου ανέβασαν την διαφορά στους 29 πόντους (64-35).

Τους 8 (με δύο τρίποντα) από τους 16 πόντους του σερί πέτυχε ο Κάνααν. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μιχάλη Λούντζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 32 πόντους (73-41) με 1’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε περισσότερο ο Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88.

Γιώργος Μπαρτζώκας (προπονητής Ολυμπιακού): «Θα ήθελα να χαιρετήσω την πολύ θερμή ατμόσφαιρα που είχε σήμερα το γήπεδο. Ήταν σχεδόν γεμάτο. Είχα χρόνια αν το δω και ανεξάρτητα από την πίεση που ασκείται στον αντίπαλο, το ελληνικό μπάσκετ χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Εμείς ήμασταν σοβαροί τηρουμένων των αναλογιών για πάνω από τριάντα λεπτά. Ελέγξαμε το παιχνίδι και πήγε πάνω από τους τριάντα πόντους. Στο τέλος σταματήσαμε να παίζουμε, αλλά νομίζω πως ήταν δικαιολογημένο. Έχουμε κάποια θέματα λόγω του σκληρού μας προγράμματος, έχουμε Τρίτη – Πέμπτη αγωνιστική και απαιτητικά παιχνίδια.

Μέσα στο σημερινό παιχνίδι αντιμετωπίσαμε προβλήματα και δεν μπόρεσαν να συνεχίζουν οι Γουόκαπ και ΜακΚίσικ. Οπότε με αυτά τα δεδομένα είμαι πολύ ευχαριστημένος που κερδίσαμε. Δεν είναι ποτέ εύκολο να παίζεις εδώ και ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλύτερος από τα προηγούμενα χρόνια. Για αυτό το λόγο εκτιμώ πραγματικά τη νίκη. Καλή τύχη και καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ».

Για την αγωνιστική άνοδο του Αϊζάια Κάνααν, αλλά και την κατάσταση των τραυματιών: «Είναι παίκτες που έχουν ένα επίπεδο. Το θέμα είναι να μένουν στο παρκέ και να κάνουν κάποια πράγματα που είναι απαραίτητα για την ομάδα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, τουλάχιστον στις τάξεις της ομάδας μας, όλοι έχουμε εμπιστοσύνη σε όλους τους παίκτες και ο ένας εμπιστεύεται τον άλλον. Αν παίζουν αρκετά θα έχουν σίγουρα νούμερα.

Ο Γουόκαπ είχε ένα σφίξιμο πριν το ματς και ήταν αμφίβολο το αν θα παίξει. Τελικά έπαιξε το πρώτο δεκάλεπτο αλλά έσφιξε περισσότερο η μέση του. Δεν νομίζω πως είναι κάτι σοβαρό εν όψει της αναμέτρησης της Τρίτης, όμως, έπρεπε να μείνει προληπτικά έξω. Σφίξιμο στον προσαγωγό ένιωσε ο ΜακΚίσικ, ο οποίος προληπτικά έμεινε έξω».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής ΠΑΟΚ mateco): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη δίκαιη νίκη του και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε. Η παρουσία τους είναι  πολύ σημαντική για εμάς. Το καλό μας ξεκίνημα στα πρώτα 5 λεπτά σε άμυνα και επίθεση δεν συνεχίστηκε γιατί η προσέγγιση μας στη συνέχεια πήγε περισσότερο επιθετικά και λιγότερο αμυντικά.

Για να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ κόντρα σε μια ομάδα Ευρωλίγκας πρέπει να είσαι σκληρός στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να τιμωρεί το κάθε μας λάθος. Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατήσαμε κάπως χαμηλά τον αντίπαλο. Όταν δέχεσαι πάνω από 20 πόντους στα υπόλοιπα απέναντι σε τέτοια ομάδα δεν έχεις τύχη. Τώρα θα προετοιμαστούμε για ακόμη ένα δύσκολο ματς με τη Μάλαγα που είναι υψηλού επιπέδου.

Ο Ράιλι την Τρίτη θα είναι 100%, ήταν έτοιμος και για σήμερα αλλά επιλέξαμε να του δώσουμε μια μέρα ακόμη ξεκούραση, γιατί δεν ήταν σε θέση να παίξει με ενεργά δυο ματς μεγάλης έντασης με Ολυμπιακό και Μάλαγα, χάνοντας πολλές προπονήσεις. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε.

Αν δεν παίζαμε μεθαύριο θα έπαιρνε χρόνο συμμετοχής. Έγινε σωστή διαχείριση με τον Ράιλι, γιατί δεν έπαθε υποτροπή στον τραυματισμό που είχε, αποκόμισε έναν άλλον στο ματς με τον Προμηθέα».