Με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και το καθοριστικό τρίποντο στα 15’’ από τον Ντέρικ Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 88-85 τη Βίρτους Μπολόνια στην παράταση (κ.α. 76-76) στο ΟΑΚΑ για την ένατη αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω την ήττα από την Φενέρ και αντέδρασε στο «σπίτι» του με πολυτιμότερο παίκτη τον Ντέρικ Γουίλιαμς που χρειάστηκε να κάνει τα πάντα πάνω στο παρκέ, ώστε να δώσει τη νίκη στους «πράσινους».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς και στο 13’ πήραν προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά (28-17), με μία εύστοχη βολή του Τζαϊτε. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, με συνέπεια στην επανάληψη η αναμέτρηση να είναι αμφίρροπη καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το τρίποντο του Τέοντοσιτς 1:25’’ πριν από τη λήξη του αγώνα έβαλε μπροστά τη Βίρτους (76-74) αλλά ο Λι απάντησε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε να δώσει ακόμα μία λύση ο Ντέρικ Γουίλιαμς με εύστοχο τρίποντο 15’’ πριν από το τέλος αφού έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 86-85 και στη συνέχεια χρειάστηκε οι δύο βολές του Μπέικον, ώστε η ομάδα του «τριφυλλιού» να πανηγυρίσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85