Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στη Basket League, επικρατώντας του Κολοσσού (77-67) στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι το +21 στο ημίχρονο, αλλά χρειάστηκαν δύο σερί τρίποντα από Γιώργο Καλαϊτζάκη και Ματέους Πονίτκα στο τελευταίο λεπτό για να κλειδώσουν τη νίκη επί των «θαλασσί».

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετή ένταση στην άμυνα, πίεση στην μπάλα και κλεψίματα, που τον βοήθησαν να φτάσει γρήγορα στο +15 (17-2 στο 5') απέναντι στον Κολοσσό. Η απουσία του Μαρκίς Τιγκ ήταν εμφανής στο παιχνίδι της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικά προβλήματα και να μην απειλεί με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι, με εξαίρεση μόνο την δράση του Τι Τζέι Σταρκς (14 πόντοι με 6/11 σουτ στο ημίχρονο). Κάπως έτσι, τοι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +21 (48-27) ως παρακαταθήκη, σε έναν αγώνα που ο Ντέγιαν Ράντονιτς άνοιξε από νωρίς το rotation, δίνοντας αρκετά λεπτά συμμετοχής στον Λευτέρη Μαντζούκα και τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια (9 πόντοι με 3/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο), ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να περιορίσει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Το -8 (56-48) του 30ού λεπτού ήταν μόνο μια μικρή ένδειξη στην αγωνιστική άνοδο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλέον είχαν περιορίσει αισθητά τα λάθη τους.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, ήταν άστοχος και νευρικός στην επίθεση, με τη διαφορά με πέφτει ακόμη περισσότερο με καλάθι του Γιανίκ Μορέιρα στο 1'02'' για το τέλος (71-67). Την κρίσιμη στιγμή όμως, δύο σερί τρίποντα έδωσαν τη λύση για το τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67