Ο ΠΑΟΚ mateco με μεγάλη ανατροπή, βρέθηκε στο -16 (54-38) με 13’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, νίκησε στην Γαλλία την Ντιζόν (74-69) για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων της ευρωπαϊκής διοργάνωσης και προκρίθηκε ως τρίτος στο 7ο γκρουπ στα πλέι – ιν του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στον στόχο του με επιμέρους σκορ 36-15 στα τελευταία 13’ του ματς και με πρωταγωνιστές τους Τζέιλεν Χαντς (17 πόντοι με 3/6 τρίποντα και 4 ασίστ), Τζέιλεν Ράιλι (17 πόντοι με 3/5 τρίποντα) και Γιανίκ Φράνκε (16 πόντοι με 3/7 τρίποντα).

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε αμυντικά προβλήματα στα πρώτα 27’ της συνάντησης με συνέπεια η γαλλική ομάδα να έχει τον έλεγχο, να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά πόντων (40-28) και να προηγηθεί με 16.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την πίεση στην άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Απάντησε με σερί 8-0 με τρίποντο του Ράιλι 14’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -8 (54-46).

Με δύο ζευγάρια βολών από τους Χαντς και Ράιλι ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε την απόσταση από την Ντιζόν στους 4 πόντους (54-50) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Με πέντε σερί πόντους του Ράιλι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε με 57-56 στο 35’ και «αγκάλιασε» τη νίκη με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Τάιλερ Πόλεϊ, Χαντς που έκαναν το σκορ 69-62, 1’ και 56’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (1), Χρόβατ 7 (1), ΜακΝτάφι 8 (2), Ρουσέλ 12, Σάιμον 9 (1), Ντουκοτέ 2, Γκοτιέ, Χόλστον 3, Βινσέν, Γουέρ 23.

ΠΑΟΚ mateco (Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (3), Χαντς 17 (3), Πόλι 9 (2), Ράιλι 17 (3), Σλαφτσάκης 2, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 8 (1), Ρένφρο 2, Σαλούστρος, Σάιμπερτ, Τσιακμάς 3 (1).