Τέλος στο αρνητικό σερί των έξι διαδοχικών ηττών έβαλε ο Προμηθέας που στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League επικράτησε με 78-69 του Ηρακλή στην Πάτρα. Οι Πατρινοί (ρεκόρ 12-11) ωστόσο έχασαν την είσοδό τους στην τετράδα, διατηρώντας το προβάδισμα για την πέμπτη θέση στην κανονική περίοδο. Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής (6-17) παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ παρότι ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση (2/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Δημήτρης Αγραβάνης (14π.), Μιχαΐλο Αντριτς (13π.) και Τρέβις Σίμπσον (11π.). Από την άλλη πλευρά για τον Ηρακλή ο Κώστας Παπαδάκης τελείωσε με 21 πόντους με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Μπράντον Γκάρετ «γράφοντας» 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από το ξεκίνημα προβάδισμα (6-11 στο 5') ενώ παρότι ο Προμηθέας αντέδρασε και προσπέρασε, ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-17, με τρίποντο του Παπαδάκη. Ο νεαρός γκαρντ συνέχισε να σκοράρει πίσω από τα 6,75μ. και διατήρησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (27-31 στο 14'). Στο 16' ο Σταμάτης με νέο τρίποντο έκανε το 31-34 όμως στο επόμενο τετράλεπτο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εικόνα και με σερί 12-0 πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα με 43-34.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά μειώνοντας σε 55-48 στο 26' όμως ο Προμηθέας ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα με τη τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 64-52. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας άνοιξε και πάλι τη διαφορά με τον Δ. Αγραβάνη να κάνει το 76-57 στο 35' με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με +21. Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια. Στα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά έχτισαν σερί 12-0 με το οποίο πλησίασαν σε 76-67, δεν κατάφεραν ωστόσο να συνεχίσουν την ανατροπή τους, με τον Γκραντ να γράφει το τελικό 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69.