Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ και τον Παναθηναϊκό με 68-66 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Basket League και παραμένει μόνος πρώτος και αήττητος στον βαθμολογικό πίνακα. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 8/8 στη φετινή σεζόν και απομακρύνθηκαν μα δύο νίκες από τους διώκτες τους. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 5-2.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τον νικητή να κρίνεται στις τελευταίες επιθέσεις, όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντέξει την πίεση των αντιπάλων του, ενώ ο Παναθηναϊκός αστόχησε στην τελευταία του κατοχή. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που πήραν σημαντικές λύσεις από τον Μουσταφά Φολ (17 πόντους και 9 ριμπάουντ) αλλά και τους Κώστα Σλούκα (7 πόντοι. 6 ασίστ) και Τόμας Γουόκαπ (8 πόντοι, 4 ασίστ).

Για τον Παναθηναϊκό που κατάφερε να επιστρέψει γρήγορα από το -10 της πρώτης περιόδου και να προηγηθεί ακόμη και με 7 πόντους, ο Ντουέιν Μπέικον ήταν πρώτο σκόρερ με 20 πόντους, ενώ οι Νικ Γουόλτερς και Πάτρικ Λι τελείωσαν με 13 και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πιο γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι τους και περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Βεζένκοφ και Φολ σκόραραν διαδοχικά με τον Ολυμπιακό να χτίζει διαφορά ασφαλείας που έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, το +10 στο φινάλε της πρώτης περιόδου όταν ο Κααν έγραψε το 24-14. Ο Παναθηναϊκός όμως μπήκε στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας σερί 9-0 με 7 πόντους του Παπαγιάννη, καλύπτοντας τη διαφορά πολύ γρήγορα. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν με την άμυνά τους εκτός ρυθμού τον Ολυμπιακό και βρίσκοντας σκορ στο ανοικτό γήπεδο έφτασαν να προηγηθούν και με 36-29 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο τέλος του πρώτου μέρους, ενώ με ένα σερί 8-0 στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα και να ξεφύγουν με 44-40. Ο Παναθηναϊκός βρήκε γρήγορα λύσεις για να μην αφήσει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Ενα λεπτό πριν από το τέλος ο Φιλ με γκολ φάουλ έδωσε στον Ολυμπιακό ασφάλεια κάνοντας το σκορ 65-69. Ωστόσο ο Μπέικον μείωσε σε 65-61 ενώ στα 20'' ο Λι έκλεψε την μπάλα από τον Σλούκα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 65-63. Ο Βεζένκοφ ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών (67-63) όμως στα 5'' ο Μπέικομν σκόραρε πίσω από τα 6,75μ. για το 67-66. Ο Πίτερς κέρδισε το φάουλ στα 4,1'' και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 68-66 που ήταν και το τελικό, καθώς στο φινάλε το σου του Μπέικον δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66.