Την έκτη νίκη του στη Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 71-57 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Basket League κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Με 14 πόντους τελείωσε το ματς ο Ματέους Πονίτκα ενώ 13 είχε ο Πάρις Λι. Από την ΑΕΚ που έκανε 21 λάθη αλλά αγωνίστηκε με απουσίες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτσελ με 18 πόντους.

Όμορφο μπάσκετ περιλάμβανε το… μενού στις αρχές της τελευταίας αναμέτρησης για την 9η αγωνιστική της Βasket League, ωστόσο στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε για τα καλά. Οι «πράσινοι» από το ξεκίνημα μπήκαν μπροστά στο σκορ έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και να την ΑΕΚ να προσπαθεί να μειώσει. Με καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 ο Παναθηναϊκός τελείωσε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 25-17. Με δύο βολές του Ματέους Πονίτκα στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-17), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά λάθη στην επίθεση τους. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 13-12 ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 38-29 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε καθώς η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική και κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα βρήκε λύσεις με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ 15-10 μέχρι το 27’ (48-44). Με επιθετική αιχμή τον Μίτσελ, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους πριν από την έναρξη (56-48) της τελευταίας περιόδου. Εκεί ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον δικό του ρυθμό και ουσιαστικά μέχρι το 35’ είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (66-50) και το υπόλοιπο της αναμέτρησης μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Tα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57.