Ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να επιστρέψει από το -14 και να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο 39', όμως στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης δέχθηκε σερί 7-0, αστόχησε στο τελευταίο σουτ και γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Μάλαγα με 88-85 για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης περιμένει το αποτέλεσμα στη Σαρδηνία και θα πάει την τελευταία αγωνιστική στη Ντιζόν για να παίξει για την είσοδό του στο τουρνουά Play In της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ mateco στερήθηκε για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο τον προπονητή του, Αρη Λυκογιάννη, που αποβλήθηκε στο 23 με δεύτερη τεχνική ποινή, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα του και με ηγέτη τον Γιανίκ Φράνκε (27 πόντοι με 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) έφτασε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι και το τέλος, απέναντι στη μοναδική αήττητη ομάδα του BCL.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν χτίσει διψήφια διαφορά (3-15) την οποία και διατήρησαν ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου (13-25). Ο ΠAΟΚ mateco προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο, μείωσε ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (36-44).

Η αποβολή του Λυκογιάννη συσπείρωσε τους γηπεδούχους που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδια μειώνοντας τη διαφορά, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ολοκλήρωσαν την ανατροπή προσπερνώντας με 60-59. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στην τελευταία περίοδο με τον ΠAOK mateco να βρίσκει λύσεις όταν η Μάλαγα ξέφυγε με 77-81 στο 36' Με σερί 8-0 προσπέρασε με 85-81 στο 39' όμως η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Η Μάλαγα κατάφερε να βρει τα σουτ και να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ ενώ πήρε διαφορά ασφαλείας στα 2,4'' με τις εύστοχες βολές του Κράβις. Το 85-88 ήταν και το τελικό σκορ καθώς το σουτ του Ράιλι στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 27 (4), Χαντς 19 (1), Πόλι 3 (1) , Ρένφρο 4, Τσιακμάς, Χρηστίδης, Μαργαρίτης 7 (1) , Ράιλι 15 (3) , Σαλούστρος 4, Σίμπερτ 3 (1).

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Καλινόσκι 6 (1), Λίμα 3 , Οσετκόβσκι 10, Πέρι 19 (3) , Μπαρέιρο 8 (2), Μπριθουέλα 8 (1) , Κάρτερ 16 (3), Ντίαθ 1, Έτζιμ 4, Κράβις 13 (1), Τόμας.