Με 30 ασίστ, 11/25 τρίποντα και 21/33 δίποντα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (89-75) και παρέμεινε αήττητος μετά τις 10 πρώτες αναμετρήσεις του για την κανονική περιόδου της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους στο πρώτο ημίχρονο. Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Τόμας Ουόκαπ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα επτά πόντων (20-13).

Με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Ταρίκ Μπλακ σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με διψήδια διαφορά (27-16) με 6’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και τρία λεπτά αργότερα με καλάθι του Σακίλ ΜακΚίσικ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 (35-20).

Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 17 (46-29) λίγο μετά το 21’. Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ προσπάθησε να αντιδράσει και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σάιντ Πρίτζετ και ένα ακόμη καλάθι του Θοδωρή Καρρά πλησίασε στους 10 (46-36) δύο λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν έχασαν τον έλεγχο και με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του ΜακΚίσικ ξέφυγαν και πάλι (56-40) στο 25’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +17 (69-52).

Με πέντε πόντους του Πίτερς, καλάθι και τρίποντο, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διαφορά 23 πόντων (80-57) με 5’ και 59’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Το +23 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση.

Ο Πίτερς με 16 πόντους με 6/8 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των «ερυθρόλευκων». Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 15 πόντους με 3/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 13, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Ο Τόμας Ουόκαπ έδωσε 7 ασίστ και σκόραρε 9 πόντους.

Ο Άλεξ Χάντερ με 18 πόντους με 4/8 τρίποντα προσπάθησε περισσότερο από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89.