Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο στην Νίκαια απέναντι στον ανταγωνιστικό Ιωνικό παρότι κυριάρχησε στο πρώτο μέρος (22-11 και 50-34 τα σκορ των δύο πρώτων περιόδων). Χάρις στην μεγαλύτερη εμπειρία και ποιότητα του, ωστόσο, επικράτησε με 86-78 και έφτασε τις 21 νίκες σε 22 αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Βαγγέλη Τζόλου πλησίασαν στους τρεις πόντους (76-73) 3’ και 1’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, κράτησαν τους δύο βαθμούς και το προβάδισμα για το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, χάρις σε καλάθι του Χασάν Μάρτιν μετά από δικό του άστοχο κάρφωμα (78-73), 2’ και 40’’ πριν το τέλος και καλάθι του Κώστα Σλούκα (80-73) στο 38’ ύστερα από δύο άστοχες βολές του Κίνγκσλεϊ Μόουζες.

Ο Σλούκας μοίρασε 10 ασίστ και πέτυχε 6 πόντους, ο Μουσταφά Φαλ πήρε 10 ριμπάουντ και σκόραρε, επίσης, 6 πόντους, ενώ έδωσε και τρεις ασίστ. Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 11 πόντους.

Με οκτώ πόντους του Πρίντεζη και τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 16 πόντους (27-11) στο 11’ της συνάντησης. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ (50-34). Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και με πέντε σερί πόντους του Τζόλου κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (57-48) με 3’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τελευταία περίοδο με σερί 7-0 με τρίποντο του Μόουζες και δύο καλάθια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και πλησίασαν στους 4 (64-60) στο 32’. Ο Ιωνικός πλησίασε ξανά στους 4 (82-78) στο 39’ ύστερα από πέντε σερί πόντους του Μαυροκεφαλίδη, αλλά το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μόουζες ήταν άστοχο 38’’ πριν το τέλος του ματς και ο Λαρεντζάκης με δύο ζευγάρια βολών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους, ενώ είχε ακόμη 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86.