Ο Ολυμπιακός στάθηκε εξαιρετικά για ένα και πλέον ημίχρονο στην Πόλη, στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές, ωστόσο στην τελευταία περίοδο δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις στα ατού των Τούρκων και ηττήθηκε με 82-71, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 7-4, με την Εφές να βελτιώνει το δικό της ρεκόρ σε 6-5.

Πρόσωπο του αγώνα σε μία ακόμη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που αυτή τη φορά «άγγιξε» το triple-double (είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και ήταν εκείνος που ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση. Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε 9/30 πίσω από τα 6,75 μ. με τον μεν Σλούκα να τελειώνει με 2/7 τρίποντα, τον δε Βεζένκοφ με 3/9.

Η είσοδος του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακή, καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 10-0 και συντήρησε το προβάδισμά του ως και το τέλος της 1ης περιόδου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις λύσεις όταν η Εφές πλησίασε στο σκορ ((34-37) και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (33-41).

Ο Ολυμπιακός άνοιξε και πάλι τη διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου (35-45) όμως η Εφές απαντώντας με επιμέρους 11-2 πλησίασε σε 46-47.Τα διαδοχικά καλάθια του Βεζένκοφ έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +7 (46-53), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 52-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο Κλάιμπερν και Μίσιτς ολοκλήρωσαν την ανατροπή, δίνοντας προβάδισμα αλλά και διαφορά στην Εφές. Οι Τούρκοι ξέφυγαν με 77-69 δύο λεπτά πριν από το τέλος και έφτασαν στη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (5), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (54), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3), Πολονάρα 4, Ζίζιτς 4, Ντάνστον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Σλούκας 12 (2), Βεζένκοβ 18 3), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5.