Με πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (19 πόντοι με 7/11 δίποντα και 8 ριμπάουντ) ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με νίκη στο Ζηρίνειο (84-75 την Κηφισιά) την κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και αφοσιώνεται στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας στα οποία θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Λαμποράλ Κούτσα. Στην έκτη θέση της κανονικής περιόδου τερμάτισαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ τον Άρη με μειονέκτημα έδρας.

Με πρωταγωνιστές τους Μουχάμεντ Ελ – Αμίν, Λεωνίδα Κασελάκη και τέσσερις σερί πόντους του Νίκα Γκίκα η Κηφισιά προηγήθηκε με 8 (15-7) με 2’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +3 (18-15) μετά από καλάθι του Ελ – Αμίν. Με πέντε νέους πόντους με ένα τρίποντο του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ η Κηφισιά ξέφυγε με 23-15 στα πρώτα 3’ και 12’’ της δεύτερης περιόδου και με 9 (26-17) μετά από τρίποντο του Ντάντε Στίγκερς 30’’ αργότερα.

Οι «πράσινοι» σε εκείνο το σημείο… αφυπνίστηκαν και με σερί 11-0 με πέντε πόντους του Ραντούλιτσα και έξι του Βλάντο Γιάνκοβιτς προσπέρασαν με 28-26 4’ και 14’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο βολές του Ανδρέα Γλυνιαδάκη και τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (32-30) με 2’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος το πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-33 για τον Παναθηναϊκό μετά από έξι σερί πόντους του Ραντούλιτσα.

Με σερί 7-0 με τρίποντο του Έλιοτ Ουίλιαμς, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 7 (43-36) ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Με καλάθια των Ουίλιαμς, Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 8 (53-45) 4’ και 24’’ μετά την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (63-53) με 1’ και 47’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα των Μποχωρίδη, Αντώνη Φώτση, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13 (73-60) λίγο πριν το 32’. Με δύο βολές του Μαρκέζ Χέινς και δύο Αντώνη Φώτση, οι «πράσινοι» αύξησαν την διαφορά στους 15 (78-63) 5’ και 35’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με 17 (82-65) με δύο βολές του Μποχωρίδη και καλάθι του Γιάνκοβιτς, με 4’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84.

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς μετά την ήττα που γνωρίσαμε πριν από δύο μέρες στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές. Ξέραμε πως θα ήταν ένα σκληρό ματς με πολλές επαφές. Στην αρχή μπήκαμε κουρασμένοι αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε. Μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά ξεκινήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Δεν μπήκαμε στο ματς με πνεύμα νικητή.«Είχαμε ένα δύσκολο απόγευμα απέναντι στον Ελ - Αμίν. Ο Καλάθης ήταν ο προσωπικός του αντίπαλος αλλά θα πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι πρέπει να γίνεται ομαδική δουλειά. Μετά βρήκαμε ισορροπία και καταφέραμε να παίξουμε σε καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Είχαμε απουσίες και διαφορετικό ροτέισιον. Παίξαμε το παιχνίδι χωρίς Φελντέιν και Διαμαντίδη. Μπήκαν κάποιοι άλλοι που κάλυψαν ισάξια το κενό και τα πήγαν πάρα πολύ καλά. Θέλω να συγχαρώ την Κηφισιά και τον κόουτς της ομάδας και το τεχνικό επιτελείο κάτι που τους είχα ξαναπεί στο ΟΑΚΑ. Πολύ καλή ομάδα, πολύ καλή χημεία και καλή επιτυχία για τη συνέχεια».

Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στο τέλος προσπαθήσαμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Βγάλαμε ψυχή. Μπράβο στους συμπαίκτες μου. Ήταν σημαντικό να ολοκληρώσουμε με νίκη την κανονική περίοδο και τα καταφέραμε».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κηφισιάς): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη. Ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Ξέρει πολύ καλά το παιχνίδι. Είχε πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και είχε και πολύ καλό ρυθμό. Προσπαθήσαμε να του δημιουργήσουμε προβλήματα αλλά όταν ανέβασε ψηλά την άμυνα του, έκλεψε μπάλες, βρήκε εύκολα καλάθια. Ο Παναθηναϊκός αν και προέρχεται από ένα δύσκολο ματς και τον περιμένουν ακόμα πιο δύσκολα μας σεβάστηκε απόλυτα. Εμείς πετύχαμε τον στόχο μας. Τερματίσαμε 6οι.Αυτό είναι άθλος για την ομάδα μας. Σε 3 χρόνια μία βγήκαμε 5οι και μία 6οι.  Αυτό που κάνουμε το αγαπάμε και είμαστε όλοι περήφανοι.

Τα ματς που έχουμε με τον Άρη θα είναι δύσκολα. Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό. Μακάρι να πετύχει τον στόχο του».

Δημήτρης Σταμάτης (μπασκετμπολίστας Κηφισιάς):  «Μπήκαμε δυνατά στο ματς και δυσκολέψαμε τον Παναθηναϊκό, αλλά είχε τις λύσεις και κέρδισε δίκαια. Εμείς πετύχαμε τους στόχους μας. Εξασφαλίσαμε νωρίς τη σωτηρία και τώρα πάμε για τα πλέι οφ για το καλύτερο δυνατό».