Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε στη EuroLeague ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 95-71 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με τη δέκατη συνεχόμενη επικράτηση τους επί του Παναθηναϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 10 νίκες στην EuroLeague ενώ αυτή ήταν τέταρτη σερί ήττα των «πράσινων» στη διοργάνωση. Για τον Ολυμπιακό πρώτοι σκόρερ ήταν ο Φαλ με 19 πόντους (9 ριμπάουντ) και Κάναν με 17 ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπέικον σημείωσε 30.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πήγαν το ντέρμπι στον δικό τους ρυθμό. Περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με επιθετική αιχμή τον Μουστάφα Φαλ ο οποίος είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και ο Ολυμπιακός 10/11 δίποντα με συνέπεια να πάρει προβάδισμα με 26-20. Ο Παναθηναϊκός απειλούσε με τις ατομικές προσπάθειες του Μπέικον αλλά όταν περιορίστηκε οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν ν’ απειλήσουν. Αντίθετα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κι έφτασαν να προηγούνται με 49-26, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη. Στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα αφού ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα (53-36) ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 23-9.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στην επανάληψη έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Με υπομονή στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απάντηση σε όποιο πρόβλημα και αν τους έβαζαν οι γηπεδούχοι που παρότι ήταν πίσω στο σκορ δεν έβρισκαν τρόπο ν’ απειλήσουν. Ο Ολυμπιακός ήταν το ξεκάθαρο φαβορί και το αποδείκνυε στην πράξη όσο περνούσε η ώρα καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 31 πόντους διαφορά (81-50) στο 22’ με καλάθι και μία εύστοχη βολή του Μπολομπόι. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν τυπική διαδικασία με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη δέκατη νίκη τους στη EuroLeague.

Tα δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95