Ιδανικά ολοκλήρωσε την «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση επικράτησαν και της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 77-58, για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-6 μειώνοντας έτσι την απόστασή τους από τις θέσεις των πλέι οφ στη μία νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από την αρχή της αναμέτρησης, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γάλλους και στο δεύτερο μέρος παγίωσαν τη διαφορά τους πάνω από τους 20 πόντους. Πρόσωπο του αγώνα ο Ντουέιν Μπέικον στην καλύτερη βραδιά του στην Ευρωλίγκα, καθώς τελείωσε με 25 πόντους, ενώ ο Ματέους Πόνιτκα τελείωσε με 10 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό στο ξεκίνημά του με τον Παναθηναϊκό να κόβει τη δημιουργία των Γάλλων και να παίρνει βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο βρήκαν ρυθμό η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό και επιθετικά ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κλείνοντας το πρώτο μέρος με προβάδισμα 15 πόντων (39-24). Ο Μπέικον ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο οδηγώντας με ασφάλεια τον Παναθηναϊκό που με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε με 54-29 ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +29 (66-37). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην κινδυνεύει σε κανένα σημείο. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 72-55 τρία λεπτά πριν από το τέλος, ωστόσο το φινάλε βρήκε τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (1), Παπαγιάννης 9 (1), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 8, Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (3), Χουγκάζ, Πονίτκα 10 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά, Καουντί, Τάιους 10, Ρισασέ 4, Ντε Κολό 7 (1), Φαλ 9, Λάιτι 2, Ομπάσοχαν 5, Τζάκσον-Καρτράιτ 3, Πονς 11 (1).