Κάνοντας την ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε με 80-72 στα Ανω Λιόσια την Καρσίγιακα για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του BCL και τερμάτισε δεύτερη. Πλέον η Ενωση μπαίνει στο τουρνουά Play In με πλεονέκτημα έδρας και θα αντιμετωπίσει σε σειρά Best of 3 την τουρκική Τόφας που έχει στον πάγκο της τον Δημήτρη Πρίφτη.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι καθώς στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μπουν στον ρυθμό του αγώνα. Αυτό ωστόσο άλλαξε εντελώς με την επιστροφή στα αποδυτήρια, καθώς η ΑΕΚ αρχικά κάλυψε τη διψήφια διαφορά με την οποία έχασε και στη συνέχεια έφτασε στην επικράτηση. Σημειώνεται πως ακόμη και με ήττα η ΑΕΚ θα είχε προκριθεί (ως τρίτη) καθώς στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βόννη νίκησε στην Ιταλία τη Ρέτζιο Εμίλια.

Το ξεκίνημα της Ενωσης στο παιχνίδι ήταν πολύ κακό καθώς ήταν άστοχη και έκανε εύκολα το λάθος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Καρσίγιακα να ανοίξει το σκορ (9-20 στο δεκάλεπτο) και να φτάσει να προηγηθεί με +25 (!) στο 15ο λεπτό με το σκορ 10-35. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά στο 24-40 του ημιχρόνου.

Με κορυφαίους του Μίτσελ και Στρέλνιεκς η ΑΕΚ συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά μετά το 25' και μείωσε σε 50-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ανατροπή ωστόσο ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τρέχοντας ένα επιμέρους 10-3 στο πρώτο τρίλεπτο προσπέρασε με 60-59 με τον κάρφωμα του Μίτσελ, ενώ με τον Στρέλνιεκς δημιουργό και εκτελεστή, αλλά και τον Γουίλιαμς να δίνει πολύτιμες λύσεις σε σκορ και ριμπάουντ έκανε το 74-67 στο 37'. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη διαχειρίστηκαν σωστά τον εναπομείναντα χρόνο και έφτασαν στη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 10 (2), Κόνιαρης 2, Μίτσελ 25 (1 τρίπ., 14 ριμπ.), Στρέλνιεκς 13 (2), Γουίλιαμς 13 (4), Φρεζίερ 4, Μάντσεν 6 (2), ΜακΓκρίφ 4, Μάιλς 3 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ακιαζίλι 8 (2), Τζ. Μπράουν 17 (5), Β. Μπράουν 9 (1), Κουζμίνσκας 7 (1), ΜακΚόλουμ 9, Ανγκόλα 11 (2), Τσαντέκιν, Ντελγάδο 8, Σιπαχί 3 (1).