Εντυπωσιακά, σε ότι αφορά το τελικό σκορ, άρχισε τα πλέι οφ της Stoiximan Basket League η ΑΕΚ καθώς στο πρώτο παιχνίδι της με τον ΠΑΟΚ επικράτησε με 102-89 και έκανε το 1-0. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την ερχόμενη Πέμπτη (13/5, 20:00) στη Θεσσαλονίκη και το PAOK Sports Arena.

Σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι και από τους δύο «δικεφάλους» η ΑΕΚ κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και με ηγέτη τον Μέικον αλλά και τα μακρινά σουτ, να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φτάσει στην πρώτη νίκη στη σειρά.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Ντάριλ Μέικον, καθώς με δύο «ξεσπάσματά» άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Αρχικά σε 8 σερί πόντους στη δεύτερη περίοδο όταν και η ΑΕΚ κάλυψε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ και με 12 δικούς διαδοχικούς πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους οποίους η ομάδα του άνοιξε τη διαφορά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Αμερικανός στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 28 πόντους με 7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 3/4 βολές. Για την ΑΕΚ που έχασε στο ξεκίνημα τον Κιθ Λάνγκφορντ που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο πρώτο λεπτό, ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Λοτζέσκι τελείωσε με 10 πόντους. Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ο Γκρίφιν είχε 19 πόντους, ο Τέρνερ 17 και ο Μπιτς 13.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και μετά από τα πρώτα λεπτά πήραν προβάδισμα και έχτισαν μία διαφορά που έφτασε ως και το +7 (15-22) στο 8' τρέχοντας σερί 9-0. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε αυτό το προβάδισμά του ως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην άμυνά της που της έδωσαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο. με τον Μέικον να σημειώνει οκτώ σερί πόντους οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με 47-40 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 52-46.

Η ΑΕΚ συντήρησε το προβάδισμά της και στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε απόσταση αναπονής ενώ λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου προσπέρασε με 71-72 με τρίποντο του Τέρνερ.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου, στο 34' ο Κακλαμανάκης ισοφάρισε σε 79-79 για τον ΠΑΟΚ, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Με τον Μέικον να σημειώνει 12 διαδοχικούς πόντους η ΑΕΚ έτρεξε σερί 15-0 στα επόμενα δυόμισι λεπτά με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 94-79. Στα τρία λεπτά που απέμειναν οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συντήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 102-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89.