Την έκτη της νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας στην έδρα της του Προμηθέα με 73-70 για την 8η αγωνιστική της Basket League. Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-2 και παραμένουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα της Πάτρας, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Γιάννη Χριστόπουλο, υποχώρησε στο 2-4.

Ο Ακιλ Μίτσελ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορφαίος για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Αλεξάνντερ Μάντσεν με 14 πόντους και τον Τιμ Φρέιζιερ με 13 πόντους και 8 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ο Αρνολντας Κουλμπόκα τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ ο Τζορτζ Κόντιτ είχε 10 πόντους. Οι «κιτρινόμαυροι» τελείωσαν το παιχνίδι με 25 ασίστ και κατάφεραν με τα εύστοχα μακρινά σουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ του έπειτα από ένα κλειστό παιχνίδι.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να παίρνουν μικρό προβάδισμα το οποίο και συντήρησαν ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που τους βρήκες να προηγούνται με 15-11. Με τον Μάντσεν να δίνει επιθετικές λύσεις η ΑΕΚ άυξησε το προβάδισμά της στα μέσα της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 27-20 στο 15'. Με τον Κουλμπόκα να σκοράρει πέντε σερί πόντους, ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 με το οποίο ισοφάρισε σε 27-27, ωστόσο ως και το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-31.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος. Το δύο τρίποντα του Κουλμπόκα στο 25' έδωσαν προβάδισμα στους Πατρινούς με 45-41, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα και ανέκτησαν το προβάδισμα, πριν ο Προμηθέας με το τρίποντο του Μουράτου, κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 56-55. Δύο τρίποντα, από τους Φρέιζιερ και Φλιώνη, έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ ενώ ο Μίτσελ έκανε το σκορ 65-60 στο 35'. Δύο λεπτά αργότερα ο Προμηθέας πλησίασε και πάλι στον πόντο με τον Κόντιτ να μειώνει σε 67-66, όμως και πάλι η ΑΕκ με σουτ πίσω από τα 6,75μ. κατάφερε να ξεφύγει. Φρέιζιερ και Μακγκρρίφ έκαναν το 73-66 στο 38', με τον Προμηθέα να μειώνει το σκορ στο τέλος αλλά να μην μπορεί να το ανατρέψει και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70.