Οι Λι και Πονίτκα τελείωσαν το ματς με 12 πόντους ενώ από τον Ολυμπιακό ο Κώστας Παπανικολάου είχε 15 και 7 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά τον δεύτερο τελικό, ξεκινώντας από την άμυνα του και σύντομα βρήκε ρυθμό στην επίθεση με εξαιρετικά ποσοστά (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), με συνέπεια να δημιουργήσει διψήφια διαφορά (15-4 στο 4'). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει πολλά από τον Τζόελ Μπολομπόι και τον Κώστα Παπανικολάου να λειτουργεί υποδειγματικά ως δεύτερος δημιουργός. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (17-13 στο 8'), ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά (25-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το σερί του Ολυμπιακού έφερε αρχικά το παιχνίδι στα ίσια (25-25 στο 13'), ενώ λίγο αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα (29-27 στο 16'). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό προηγείται στο ημίχρονο (35-33), έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 22-8 και τον Τόμας Ουόκαπ πρώτο σκορερ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Η αποβολή του Ουόκαπ αναπροσάρμοσε τα πλάνα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το προβάδισμα. Με δύο βολές του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 42-42 στο 25’. Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο με το τεχνικό επιτελείου του Ολυμπιακού να καλείται να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Βεζένκοφ που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει εκτός αγώνα. Με επιμέρους σκορ 18-15 ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ 51-50.

Σε ποιο αργό ρυθμό αλλά με πολλές μονομαχίες εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία (60-60) και στη συνέχεια με καλάθι του Μαντζούκα οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 64-60 στο 39’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 για να πάρει προβάδισμα (65-64), όμως με τρίποντο του Πονίτκα στα 17,4’’ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 67-65. Στην επόμενη επίθεση ο ΜακΚίσικ αστόχησε από τα 6.75 και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.