Παίζοντας εξαιρετικά για δύο δεκάλεπτα, όπου κατάφερε να ανεβάσει την υπέρ του διαφορά και πάνω από τους 40 πόντους, ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο 1ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς επικρατώντας στο ΣΕΦ του Προμηθέα με 116-73. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη (1/6, 19:30, ΕΡΤ3) στην Πάτρα και το «Δ. Τόφαλος».

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στην πιο παραγωγική τους βραδιά στη φετινή Stoiximan Basket League, πήραν σκορ απ' όλους τους παίκτες τους και είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν οι ΜακΚίσικ με 17, Βεζένκοφ με 15, Παπανικολάου με 12, Λαρεντζάκης με 11 και Ζαν Σαρλ με 10. Παράλληλα οι παίκτες του Ολυμπιακού σούταραν με 80% στα δίποντα (28/35) και 50% στα τρίποντα (16/32).

Για τον Προμηθέα, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό, ο Γιώργος Τανούλης ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ 15 είχε ο Νίκος Γκίκας -με 5/7 τρίποντα- και 11 ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Σε αντίθεση με την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου και μόλις στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε με ένα μικρό σερί 4-0 να ξεφύγει με 24-19. Η εικόνα όμως άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο. Ο Χαντ μείωσε για τον Προμηθέα σε 27-21, η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό. Σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 15-0 με 8 πόντους του Μακ Κίσικ και στο 16' ξέφυγαν με 42-21. Ο Προμηθέας με τον Φόστερ να σημειώνει επτά σερί πόντους προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά όμως ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο +21 (53-32).

Το δεύτερο μέρος άρχισε ακριβώς από εκεί που είχε τελειώσει το πρώτο. ΝΒεζένκοφ και Ντόρσεϊ με δύο γρήγορα τρίποντα έστειλαν την ομάδα τους στο +27 (61-34) ενώ με τον ίδιο τρόπο, οι ίδιοι παίκτες διαμόρφωσαν το 67-34 στο 23'. Στα μέσα του δεκαλέπτου ο Παπανικολάου έκανε ένα ακόμη double score (76-38), ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (80-39). Οι γηπεδούχοι σημείωσαν συνολικά 36 πόντους στην 3η περίοδο έφτασαν ακόμη και στο +45 (89-44) για να κλείσουν το δεκάλεπτο με 89-46. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον Προμηθέα να ευστοχεί σε 4 τρίποντα, τα τρία από τον Γκίκα, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 97-64 στο 34'. Στο 35' ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 100 πόντους με τον Λαρεντζάκη να κάνει το 101-64 ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε ως το τελικό 116-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73.