Ο διεθνής γκαρντ του Άρη Midea είχε 26 πόντους και 8 ασίστ οδηγώντας την Ελλάδα στην επικράτηση παρά τα πολλά προβλήματα. Από την Ολλανδία ο Σάφτενααρ είχε 13 πόντους.

Mε επιθετική αιχμή τον Βασίλη Τολιόπουλο η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάρει προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο τέλος της πρώτης περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε μπροστά με 16-12 αλλά στη συνέχεια έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι Ολλανδοί έκαναν ό,τι ήθελαν στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου με συνέπεια στο 15’ αν προηγηθούν με διψήφια διαφορά (28-18) που έφτασε και τους 13 (31-18). Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-16 μέχρι το ημίχρονο (39-32), με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να πληρώνουν τα 11 λάθη τους και την κακή άμυνα σε αυτό το διάστημα.

Ο Τολιόπουλος ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο, ώστε να επιστρέψει η Εθνική μας, ωστόσο αναζητούσε τρόπους προκειμένου να ανεβάσει την απόδοσή της και στο αμυντικό κομμάτι. Mε τρίποντο του Τολιόπουλου η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 56-53 στο 18’. Με επιμέρους σκορ 30-19 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα (62-58). Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτες του Σπανούλη πήραν αυτό που ήθελαν.

δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74