Οι «κιτρινόμαυροι» μετά την εκτός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού AKTOR και την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του Eurocup, επικράτησαν του «Δικεφάλου του Βορρά» βασιζόμενοι στην πολύ καλή άμυνα τους.

Ο Άρης Midea έκανε 15 κλεψίματα έναντι 3 των φιλοξενουμένων. Ήταν, επίσης, πιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (10/32 τρίποντα έναντι 3/16) και έτσι κάλυψε την αστοχία του στις βολές (17/28).

Ο Ρόνι Χάρελ είχε πολύπλευρη προσφορά για τους νικητές. Ο 28χρονος Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη Midea με 21 πόντους, έκανε ακόμη 7 κλεψίματα, πήρε 6 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Δεύτερος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους. Ο 27χρονος διεθνής γκαρντ μοίρασε ακόμη 6 ασίστ και πήρε 7 ριμπάουντ.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε περισσότερο ο Τζαμάνι ΜακΝις, που σκόραρε 20 πόντους με 9/9 δίποντα.

Ο Άρης Midea με επιμέρους σκορ 7-4 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Χάρελ και καλάθι του Κρις Μπάνκστον μετά από κόψιμο του, στα τελευταία 1’ και 23’’ της τρίτης περιόδου τελείωσε το δεκάλεπτο στο +7 (58-51).

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν βρει ρυθμό και με σερί 5-0 στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου ανέβασαν την διαφορά τους 12 (63-51). Με δύο τρίποντα σε διάστημα λιγότερο του λεπτού ο Τολιόπουλος «σφράγισε» τη νίκη του Άρη Midea δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του 14 πόντων (72-58) 2’ και 53’’ πριν την λήξη του ντέρμπι.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε και το +16 (77-51) με 35’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Tα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.